Rozvod, stres a užívání antidepresiv mají velký vliv na stárnutí obličeje a ženy pak vypadají o několik let starší. Vyplývá to z výzkumu 186 jednovaječných dvojčat, a výsledky tak zpochybňují panující názor, že schopnost bránit se zubu času záleží výhradně na genetické dispozici každého z nás. Na svých internetových stránkách to napsal britský deník The Daily Telegraph.
Nové poznatky o stárnutí zveřejnili odborníci z americké Caseovy západní záložní univerzity v časopise plastických chirurgů American Society Of Plastic Surgeons. Podle nich prý rozvedené ženy pocházející z dvojčat vypadají o dva roky starší než jejich nezadané, vdané či ovdovělé sestry. Badatelé rovněž odhalili, že zrádné jsou i léky proti depresím, jejichž používání má údajně na svědomí „výrazně starší“ vzhled tváře. Tyto léky prý způsobují ochabnutí obličejových svalů do takové míry, že se „zbortí“.
Odborníci k výzkumu využili identická dvojčata, protože jsou geneticky naprogramovaná ke stárnutí stejnou rychlostí, vysvětlil doktor Bahman Guyuron, jeden z autorů článku. Při výzkumu využili dotazníky a fotografie žen, jejichž vzhled pak vyhodnocovala nezávislá komise.
„Lidská dědičnost sice diktuje, jak kdo stárne, ale vstoupí-li do vašeho životy jisté faktory, budete stárnout rychleji. Pokud se jim ale vyhnete, můžete následky času zpomalit,“ dodal Guyuron. Mezi „urychlovače“ stárnutí pak přiřadil pocit úzkosti, přílišné vystavování se slunci, kouření a alkohol, zatímco hormonální substituční terapie (HRT) prý ženám v boji s časem pomáhá.
Nadváha je podle Guyurona dvojznačný činitel, který v určitých případech pomáhá a v jiných škodí. Ženy mladší 40 let údajně vypadají starší, zatímco ženy nad touto věkovou hranicí na svých větších tělesných proporcích do určité míry „vydělají“.
Vložit komentář