Stárnutí tváře žen prý napomáhají rozvody, prášky a stres

Rozvod, stres a užívání antidepresiv mají velký vliv na stárnutí obličeje a ženy pak vypadají o několik let starší. Vyplývá to z výzkumu 186 jednovaječných dvojčat, a výsledky tak zpochybňují panující názor, že schopnost bránit se zubu času záleží výhradně na genetické dispozici každého z nás. Na svých internetových stránkách to napsal britský deník The Daily Telegraph.

Nové poznatky o stárnutí zveřejnili odborníci z americké Caseovy západní záložní univerzity v časopise plastických chirurgů American Society Of Plastic Surgeons. Podle nich prý rozvedené ženy pocházející z dvojčat vypadají o dva roky starší než jejich nezadané, vdané či ovdovělé sestry. Badatelé rovněž odhalili, že zrádné jsou i léky proti depresím, jejichž používání má údajně na svědomí „výrazně starší“ vzhled tváře. Tyto léky prý způsobují ochabnutí obličejových svalů do takové míry, že se „zbortí“.
Odborníci k výzkumu využili identická dvojčata, protože jsou geneticky naprogramovaná ke stárnutí stejnou rychlostí, vysvětlil doktor Bahman Guyuron, jeden z autorů článku. Při výzkumu využili dotazníky a fotografie žen, jejichž vzhled pak vyhodnocovala nezávislá komise.
„Lidská dědičnost sice diktuje, jak kdo stárne, ale vstoupí-li do vašeho životy jisté faktory, budete stárnout rychleji. Pokud se jim ale vyhnete, můžete následky času zpomalit,“ dodal Guyuron. Mezi „urychlovače“ stárnutí pak přiřadil pocit úzkosti, přílišné vystavování se slunci, kouření a alkohol, zatímco hormonální substituční terapie (HRT) prý ženám v boji s časem pomáhá.
Nadváha je podle Guyurona dvojznačný činitel, který v určitých případech pomáhá a v jiných škodí. Ženy mladší 40 let údajně vypadají starší, zatímco ženy nad touto věkovou hranicí na svých větších tělesných proporcích do určité míry „vydělají“.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.