Stěhovavé otoky

Otázka

Manžel (37 let) má stěhovavé otoky po celém těle na různých částech těla. Tyto otoky má již 9 let, nevíme si rady ani my a ani lékaři, nevíme, kde je příčina. Držel různé diety, prošel si různá vyšetření na kožním alergologii, urologii, vyčištění tlustého střeva, vyšetření krve at v klidovém stavu nebo oteklém, ale bez jakýchkoliv změn; vše bylo v pořádku. Potřebujeme pomoc.

Odpověď

Stěhovavé otoky jsou vzácnějším projevem při některých onemocněních, většinou na imunitním podkladě. Mohou být například při revmatických chorobách (revmatoidní artritidě, lupénce, Bechtěrevově chorobě) apod. Velmi často se najdou jen „mírné“ či „hraniční“ odchylky složek imunitního systému, někdy se najdou autoprotilátky. Další možností je alergická reakce na běžné viry, které sídlí v těle (herpes virus, cytomagalovirus, virus Epstein- Baarové a další). Stěhovavé otoky provázejí syndromy jako je fibromyalgie nebo chronický únavový syndrom.

Diety, „očistné kúry“, ač jsou velmi populární, mají nulovou léčebnou účinnost. Na dobrém imunologickém pracovišti (které uznává nemoci jako je chronický únavový syndrom a fibromyalgie) by vám měli pomoci (osobní zkušenost). Někdy pomůže dlouhodobé užívání antihistaminik (Zaditen, Claritin, Xyzal). V akutním stadiu je možná velmi krátkodobá (nárazová) léčba kortikoidy.