Ztučnění jater (steatóza jater) je metabolická porucha. Jedná se o nahromadění tukových kapének v jaterních buňkách, které vede k poškození jaterních funkcí. Toto jaterní poškození se vyskytuje čím dál tím více, dokonce i u dětí a mladých lidí. Hlavním rizikovým faktorem je pití alkoholu, obezita a cukrovka.
Výsledky rozsáhlé britské studie zveřejněné 19. 11. 2015
potvrdily účinnost léku
na cukrovku typu II na nealkoholovou steatohepatitidu (NASH).
Studie byla vedena Národním institutem pro výzkum zdraví Birmingham Liver Biomediacal Research Unit, financované Wellcome Trust a Novo Nordisk a ve spolupráci s další výzkumníky na univerzitách v Nottinghamu, Leedsu a univerzity v Hull.
Sonografie nebo CT ukáže obraz jaterní steatózy; ale nealkoholová steatohepatitida nelze zobrazovacími metodami od prosté steatózy odlišit. V pokročilých fázích se steatóza může vyvinout v klinický a laboratorní obraz jaterní cirhózy. Vzácněji se může jaterní cirhóza vzniklá na podkladě NASH projevit jako akutní selhání jater. V cirhóze vzniklé při NASH se může vyvinout také hepatocelulární karcinom.
Studie bezpečnosti a účinnosti Liraglutidu u pacientů s nealkoholovými steatohepatitidy
Philip Noel Newsome se svým týmem ověřil hypotézu, že léčba Liraglutidem* má za následek významné zlepšení nealkoholové steatohepatitidy jater u pacientů s nadváhou (NASH). Polovině pacientů byl jednou denně po dobu 48 týdnů podkožně podáván Liraglutid 1,8mg a druhé skupině pak placebo. Randomizovaná, dvojitě slepá placebem kontrolovaná studie, u které byl výsledek léčby ověřen i histologicky, tedy formou biopsie jater, ukázal velmi příznivé výsledky.
Víte, že…
*tento lék je primárně určen pro léčbu cukrovky typu II. Léčba je prováděna u osob s diabetem 2. typu za účelem zlepšení látkové přeměny a redukce tělesné hmotnosti a je pouze na předpis.
Výsledky účinky Liraglutidu na nealkoholovou steatohepatitidu
Zhodnocením vzešlo, že u víc jak 40% pacientů léčených Liraglutidem bylo zjištěno výrazné zlepšení steatózy, steatohepatitidy i váhy pacienta oproti skupině s placebem.
Výzkumníci z Univerzity Birmingham věří, že toto zjištění představuje možnost nových léčebných terapií pro pacienty s nealkoholovou steatohepatitidou, pro které dosud neexistuje žádná přímá léčba.
Dosud se užívají kyselina ursodeoxycholová (UDCA), gemfibrozil, vitamín E, metformin, betain a N-acetylcystein,což jsou sice terapeutická opatření, ale spíše přidružených chorob a stavů, jako je redukce hmotnosti u obezity, léčba u diabetu či hyperlipidémie apod., ale dosud nebyl klinicky ověřen žádný medikament, který by přímo léčil podstatu nemoci nealkoholové steatohepatitidy jater.
Řešení fáze cirhotických stavů jater spočívá jen v jaterní transplantaci.
Proto byl tento výzkum tolik žádaný a jeho výsledky jsou velmi podstatné.
Klinický výzkum a kladné výsledky byly registrovány u ClinicalTrials.gov, pod číslem NCT01237119, dne 18.11.2015
Vložit komentář