Suchej únor – přidáte se?

Není to vtip, ale už druhý ročník akce, kterou vyhlašuje Liga otevřených mužů (LOM, ilom.cz). K otevřeným mužům se přidávají i podporující ženy.
Druhý ročník úspěšné akce na podporu mužského zdraví, která spojuje práci na sobě s mužskou solidaritou. Pečuj měsíc o své zdraví a ušetřené peníze věnuj na dobrou věc! Alkohol a jeho nadměrná konzumace patří k jednomu z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů. Známe to. Dodává kuráže, pomáhá zapomenout a utužuje přátelství. Přitom však pomalu a velmi zrádně ničí naše tělo i mysl.

 https://www.facebook.com/events/1442750469275183/1445548135662083/?notif_t=plan_mall_activity

K akci LOM napsal prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie komentář, který jsem převzala z ilom.cz

„Tak jsem se tedy začetl do textů doprovázejících akci „Suchej únor 2013“ a když jsem dočetl, moje zvědavost stoupla a musel jsem se prostě seznámit s partou, která si říká Liga otevřených mužů (LOM). Internetové stránky možná na první pohled ještě takový efekt nevyvolají, ale na druhý pohled, pozornému čtenáři nemůže utéct, že je „v tom něco více“. Něco více, než pouhá recese, něco více, než trochu humoru a nadsázky a něco více, než jen snaha o vybočení z šedi všedních dnů, předsudků a stereotypů. Bylo to pro mě osvěžující čtení, které v masáži někdy zbytečně agresívních feministických vln, v době bojovníků za kvóty pro ženy vždy, všude a bez rozdílu, někdy trochu „překřičí“ to podstatné, tedy jaká je vlastně normální role muže a mužské autority ve společnosti. Osvěžující také v tom, že téměř všechny velké diskuse, které jsme v posledních letech organizovali na téma širšího rámce prevence rizikového chování, se v nějakém momentě dotkly tématu nedostatku přirozené mužské a otcovské autority v dnešní společnosti. Prostě takové to obyčejné bytí muže a jeho působení na ženy, děti a chod společnosti. Nikoli muže supermana, který zvládne vše a vždy a za všech okolností, muže bez chyb a muže velkého výkonu, který má postavu svalovce, hlavu intelektuála, a ještě umí vydělat velké peníze.

V klidu jsem se večer smál nad tím, jak sami sebe pánové z Ligy charakterizují (rubrika „o nás“). Vlastně mě u toho čtení napadlo, že jsou to chlapi, s nimiž bych někdy rád poseděl a pokecal nebo třeba vzal o víkendu děcka a podnikl s nimi nějakou akci. A tak jsem se pročetl až k „suchému únoru 2013“ a zjistil, že tito chlapi mají na svědomí velmi sympatickou akci, která již nyní vzbudila ohlas a doufám, že vzbudí ještě větší. Napadaly mě různé paralely, ale asi ta nejsilnější byla s mužskými autoritami První republiky, kdy se ještě část vrcholných politiků a intelektuálů snažila jít vzorem a snažila svojí autoritu využít k tomu, aby vybízela k redukci pití. Suchej únor je skvělý nápad, je to akce, která stojí za to, aby se stala tradicí a naplnila mě zase jednou dojmem, že pití a adiktologie nenechává lidi chladnými a že se stále najdou chlapi, kteří nemají potřebu si na chlapa hrát, ale prostě jím být a být jím bez rekvizit (alkoholu), činících někdy mužství trapným a dělajícím z chlapů karikatury.“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.