Světlice barvířská – žlutá kráska s blahodárnými účinky

Žlutooranžové květy světlice barvířské jsou nejen ozdobou, ale rostlina přináší i celou řadu praktických využití. Dříve sloužila jako přírodní barvivo, ukázalo se však, že má rovněž pozitivní vliv na zdraví i krásu. Vysoká bodlákovitá rostlina může dosahovat až do výšky jednoho metru a pyšní se sytě barevnými květy, které se používaly kdysi v barvířství – právě odtud také pochází její druhové jméno. Jednoletou květinu s pozoruhodnými účinky znali již v období antiky. Ne nadarmo se takzvaný saflor označoval jako „falešný šafrán“ nebo též „planý šafrán“ – dokázal stejně jako vzácné koření barvit do odstínu žluté. Pozůstatky této letničky se našly i v Tutanchamonově hrobce. Staří Egypťané však u světlice barvířské dokázali využít nejen výrazné květy, ale rovněž ze semen lisovali blahodárný olej, jehož účinky využíváme dodnes.

Olej plný zdraví

Semena rostliny z čeledi hvězdnicovitých se mohou někdy pražit jako oříšky, pokud se ovšem lisují za studena, vzniká z nich takzvaný saflorový olej – tekutina prospěšná organismu v mnoha směrech. Vysoce kvalitní za studena lisovaný olej ze světlice barvířské obsahuje množství nenasycených mastných kyselin zvaných omega-6 mastné kyseliny. Dokonce vysoce převyšují i ten nejkvalitnější olivový olej. Tyto kyseliny pomáhají v těle udržovat správnou hladinu cholesterolu, ale také cukru v krvi. Jsou tak prospěšné pro diabetiky i lidi trpící vysokým krevním tlakem. A užitek přinášejí i těm, kdo se snaží shodit přebytečná kila.

Krásná hříva i pleť

Olej ze světlice barvířské zároveň obsahuje 80 % kyseliny linolové, která brání vysoušení a vypadávání vlasů, ovlivňuje kvalitu nehtů i pleti. „Je to způsobeno tím, že esenciální konjugovaná kyselina linolová, označovaná často zkratkou CLA, upravuje metabolismus tuků. Tím zabraňuje vysoušení a vypadávání vlasů a spolu s vitaminem E pomáhá při potížích se suchou pokožkou, akné i stárnutím buněk,“ vysvětluje beauty specialistka Martina Přívratská, jak dokáže olej ze světlice barvířské ovlivňovat naši krásu. V neposlední řadě saflorový olej též snižuje negativní vliv hormonálních změn v průběhu věku – zpomaluje přeměnu pohlavních hormonů u mužů i žen. Dokonce díky regulaci prostaglandinů v těle může eliminovat symptomy premenstruačního syndromu.

Vlasy budou pevnější a lesklejší

Protože si organismus neumí kyselinu linolovou vytvořit sám, můžete tělu pomoci prostřednictvím užívání doplňků stravy, které olej ze světlice barvířské obsahují. Patří mezi ně například přípravek GS Eladen Premium, určený pro krásu a zdraví vlasů, nehtů a pokožky. „Důležité je ovšem dlouhodobé pravidelné užívání. Pro zaručený výsledek je nutná alespoň tříměsíční kúra, při níž se bere jedna kapsle denně. Po třech měsících užívání tři čtvrtiny žen pozorovaly viditelný a výrazný vliv na kvalitu a zdraví vlasů,“ tlumočí kadeřnice Martina Přívratská nejen zkušenosti svých zákaznic, ale i výsledky studie účinnosti, do níž se od roku 2018 zapojilo přes 200 farmaceutek a lékárnic. Zároveň dodává, že se zdravými vlasy je pak možné při úpravě mnohem lépe pracovat. Jsou pevnější a lesklejší, zvyšuje se jejich odolnost a lépe se regenerují.

Jak pomáhá olej ze světlice barvířské vašemu organismu?

  • Bojuje proti suché pokožce, zejména během zimy.
  • Eliminuje akné.
  • Zpomaluje stárnutí pleti, protože olej rovněž obsahuje tokoferol (tj. vitamin E), antioxidant bránící stárnutí buněk.
  • Snižuje negativní vliv hormonálních změn v průběhu věku.
  • Reguluje hladinu cholesterolu.
  • Pomáhá udržet správnou hladinu cukru v krvi.
  • Stimuluje růst vlasů.
  • Udržuje vlasy zdravé a lesklé.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.