Tajemství kratomu – poznejte s námi oblíbenou asijskou bylinu

Kratom, mohutný strom vyrůstající v srdci tropických deštných pralesů jihovýchodní Asie, je obestřený řadou tajemství. I když pro nás může být jen pouhou rostlinou, ve své domovině je součástí tamní kultury a tradic. Pojďte se s námi podívat na to, odkud kratom pochází a jaký měl význam pro domorodé kmeny.

Kratom se běžně vyskytuje v tropických lesích

Ve stínu vysokých stromů jihovýchodní Asie najdeme kratom ve své nejčistší a nejživější formě. Jeho zelené listy jsou zde nejen součástí ekosystému, ale také svědky historie a tradic tamní kultury. Pro tamní obyvatelstvo je kratom známý již staletí, díky čemuž s ním mají i bohaté zkušenosti.

I když jej u nás většina lidí považuje za bylinu, jedná se ve skutečnosti o strom. Jeho botanický název Mitragyna speciosa vytvořil holandský botanik Pieter Willem Korthals, který kratom objevil v 19. století.

Kratom není jen tak nějakou rostlinou, ale nýbrž aktivním účastníkem tamního života. Místní obyvatelé, kteří po staletí lesy obývají, berou kratom jako neodmyslitelnou součást přírody. Sběr jeho listů je pro ně rituálem, kdy děkují bohům za dar, který mohou využívat mimo jiné i ve své tradiční medicíně.

Mezi domorodými kmeny má kratom bohatou historii

Když se podíváme do minulosti, odkryjeme bohatou historii kratomu, která je stejně pestrá jako jeho odrůdy. Pro místní obyvatele je kratom nejen rostlina, ale i dědictví, které si předávají z generace na generaci. V průběhu staletí jej využívali k různým účelům od povzbuzení až po tradiční rituály.

Velká část kultur ho využívala také k domácímu léčení, díky čemuž si našel cestu až k tradiční medicíně. Pro některé domorodce představovalo jeho užívání také propojení s přírodou, které je pro ně obzvlášť důležité.

Obyvatelé ho používali i z čistě praktického hlediska, kdy žvýkali jeho listy za účelem povzbuzení při úmorné práci. Z izolovaných domorodých vesnic si však kratom našel cestu až k nám. Už po jeho objevení začal poutat pozornost botaniků, znalců, lékařů či sběratelů.

Tato fascinace neopadla ani v současnosti, jediným rozdílem je vyšší poptávka ze strany široké veřejnosti. U nás můžete kratom pořídit jako sběratelský předmět. Vybírat lze jak nejznámější zelený kratom, tak i ostatní odrůdy jako je červený nebo bílý kratom.

Postupy zpracování kratomu se mohou lišit

Kratom je zajímavý nejen z hlediska svého původu, ale i zpracování. Běžně je dostupný ve formě prášku, k jehož vytvoření však vede dlouhá cesta. Přestože konečný výrobek pochází z téže rostliny, dělí se kratom na další odrůdy.

Podle nich se liší samotný proces zpracování – odlišuje se způsob přípravy listů a doba jejich sušení. Některé listy se suší na slunci, jiné se suší ve stínu. Výjimečně může být využívána fermentace pro uvolnění konkrétních látek. Každá ze zvolených metod pak ovlivňuje barvu a následné účinky kratomu.

Příprava kratomu je ve své podstatě opravdové umění. Kromě ní je důležitá kvalita dané rostliny a podmínky jejího pěstování. V jižní Asii existuje celá řada plantáží, které se snaží držet tradičních postupů. V souvislosti s tím poskytují jednotlivým stromům přirozené prostředí vlhkých a temných tropických lesů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.