„Důvěřuj, ale prověřuj.“ Touto radou bychom se měli řídit i při výběru doplňků stravy. Nekvalitní produkty totiž mohou obsahovat ethylenoxid, organickou sloučeninu označovanou EtO. Používání této látky je pro potravinářské účely na území Evropské unie zakázáno, a to z dobrého důvodu – může totiž stát za řadou život ohrožujících onemocnění včetně rakoviny. Přesto se u nás můžete setkat s potravinami i doplňky stravy, které jsou EtO kontaminovány. Riziku se nicméně lze vyhnout. Stačí vsadit na výrobce, který si obsah EtO bedlivě hlídá.
Ethylenoxid vzniká jako meziprodukt při výrobě nemrznoucích směsí, lepidel, léčiv i plastů a běžně se používá ke sterilizaci lékařského vybavení i potravin. Bez nutnosti tepelného ošetření se s jeho pomocí hubí škůdci a původci mnoha chorob. Je možné se s ním setkat v běžných potravinách ze supermarketu, ale i ve výživových doplňcích. Vyznačuje se však extrémní toxicitou a jeho konzumace by mohla vést ke genetickým mutacím, poškození nervového systému, trávicím potížím, dráždění dýchacích cest i rozvoji nádorů. To je dostatečný výčet důvodů, proč v našem těle ethylenoxid nemá místo.
„V praxi se setkáváme s tím, že nadlimitním množstvím EtO může být kontaminována i každá třetí kapsle používaná k výrobě suplementů. Ať už jste výrobce, nebo konzument doplňků stravy, dbejte na to, aby se vám ethylenoxid vyhýbal,“ upozorňuje Renata Novotná, produktová konzultantka z Trime. Ten je prvním ryze českým startupem, který vyrábí prémiové výživové doplňky na míru tuzemskému konzumentovi. Z toho důvodu se obrátil na nezávislé laboratoře, které kontrolují, že se tato látka do jejich produktů nedostává v množství překračujícím povolené limity.
Tisícinásobky povolených norem
Na škodlivost EtO totiž v nedávné době upozornila i Evropská unie, která jeho obsah v potravinách legislativně ošetřila a stanovila maximální množství na 0,1 mg/kg. Přesto se v nedávné době ukázalo, že ethylenoxid tyto normy v některých produktech násobně převyšuje. Před necelými třemi lety upozornily belgické úřady na alarmující kontaminace v sezamových semínkách dovezených z Indie, v nichž úrovně škodlivé látky přesahovaly více než tisícinásobek maximálního povoleného limitu. Toto zjištění vedlo ke stažení tisíců potravinářských výrobků z trhu.
Jenže o rok později se kontaminace EtO potvrdila znovu. Tentokrát v uhličitanu vápenatém, který se hojně používá pro výrobu kapslí na doplňky stravy. Podle Renaty Novotné je možné kontaminacím zabránit, výrobce a dodavatel však nesmějí být k riziku lhostejní: „Je to rozhodně práce navíc, ale výrobce má možnost si limity zkontrolovat sám. A zákazník by měl vyhledávat takové produkty od výrobců, kteří dodržování norem nepodceňují. Suplementace důležitých nutričních látek by našemu zdraví měla pomoci, nikoli ublížit. My proto používáme kapsle, u nichž důkladně kontrolujeme všechny kroky výrobního procesu. Díky testům nezávislé laboratoře sami vidíme, že v nich obsah EtO nepřekračuje zákonem stanovené limity,“ dodává.
O nezávadnosti se přesvědčujeme sami
Aby Trime minimalizoval sebemenší rizika, hlídá důkladně celý výrobní řetězec až ke zdroji surovin. „Dbáme na to, aby se stejných nároků držely i všechny společnosti, se kterými spolupracujeme – dodavatelé surovin, jejich producenti, ale třeba i přepravci. Kontaminace EtO totiž hrozí například také při transportu nebo skladování,“ konstatuje Novotná a doplňuje, že i v Trime se v minulosti mnohokrát přesvědčili o tom, že přestože byly produkty výrobců certifikované, patřičné limity nesplňovaly. Laboratorní testy odhalily vysoký obsah EtO zhruba u každé třetí kapsle.
To bývá podle ní i častým problémem surovin využívaných pro výrobu suplementů, které se dováží například z Číny. Ačkoli disponují certifikátem, který garantuje dodržení zákonem stanoveného limitu pro obsah EtO, laboratorní výsledky až v padesáti procentech případů nadměrnou kontaminaci ethylenoxidu potvrzují.
Vložit komentář