Transplantace kmenových buněk prý může obnovit paměť

Transplantace embryonálních kmenových buněk by mohla do budoucna pomáhat lidem, kteří po ozařování mozkových nádorů trpí úbytkem paměti a poznávacích schopností. Vyplývá to z výzkumu amerických vědců na krysách. Článek o experimentu byl zveřejněn v časopisu americké Národní akademie věd.

Schopnosti učit se a pamatovat si se u krys, které byly vystaveny ozařování a u nichž byla provedena transplantace, obnovily po čtyřech měsících. U těch, u nichž transplantace provedena nebyla, se kognitivní schopnosti zhoršily o 50 procent.
„Naše studie podává první důkaz toho, že tyto kmenové buňky mohou obnovit mozkové tkáně poškozené radiací,“ řekl jeden za autorů výzkumu onkolog Charles Limoli.
Léčba mozkových nádorů pomocí ozařování je omezená citlivostí mozkové tkáně v blízkosti nádoru. Pacienti, kteří takovou léčbou projdou, pak trpí nenávratným úbytkem paměti a poznávacích schopností. „Má cenu dále experimentovat a pokusit se najít jakoukoli léčbu, která dá naději na nápravu tohoto poškození,“ řekl Limoli.
Zatím není jasné, jak přesně transplantované kmenové buňky pomáhají, podle jedné z hypotéz tak, že se připojí ke zdravým tkáním a podpoří jejich vývoj, podle jiné tím, že „opraví“ existující mozkové buňky.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.