Třes

Otázka

Mám 24 let a před půl rokem mi lékaři diagnostikovali Arnold Chiariho malformaci 1.stupně, což mě žádným radikálním způsobem neomezuje. Můj problém spočívá v tom, že již od svých asi 15 let mám neovladatelný třes rukou. Tento třes se zhoršuje především při stresu nebo při psychické námaze nebo i po šálku kávy. Kdykoliv, když se ocitnu na veřejnosti, nebo mezi větším počtem lidí, okamžitě se mi začnou ruce třást. Velmi mě to omezuje- např. když chci někoho pohostit kafem nebo čajem, tak se mi ruce tak třesou, že ho často vyleju. Tak moc se tím trápím a nevím jakým způsobem to mám řešit. Neurologovi jsem se o tom zmínila, ale žádnou radu jsem neobdržela. Nejhorší je, že jsem vystudovaná zdravotní sestra (momentálně studuji VŠ) a tuto práci z toho důvodu nejsem schopná dělat, což mě velmi trápí, protože to byl vždycky můj sen. Můžete mi prosím nějak pomoci, či mě nějakým způsobem nasměrovat? Osobně si myslím, že to může být i tvz. esenciální třes, ale to pouze teoreticky.

Odpověď

Zcela chápu vaše obavy. Může jít o esenciální třes, ale to na dálku (jistě pochopíte) nelze jakkoli diagnostikovat. Může to mít i souvislost s ev. poruchou rovnovážného centra, možný je i mírný útlak při poruše cirkulace mozkomíšního moku, či jiné vzácnější neurologické odchylky. Další možností je i lehká forma sociální fobie, úzkostná porucha.
Optimální by bylo obrátit se na dobré neurologické pracoviště – například v Nemocnici na Homolce (Praha), nebo v Ústřední vojenské nemocnici, (Praha – Střešovice). Základním kritérium výběru je však empatie lékařů, kteří provedou potřebné vyšetření, a poradí vám, jak i vzhledem k profesi postupovat dále.