Únava

Otázka

Je mi 38 let. Vždy jsem byla velice činorodý člověk, bez problémů. Asi před rokem a půl se zhoršil můj zdravotní stav. Špatně a těžce se mi dýchá, rychle se unavím, nejsem schopna činností jako předtím. Jsem velice vyčerpaná, hodně spím, ale po probuzení nejsem vůbec odpočatá. RTG plic v pořádku, spirometrie v pořádku. Návštěva poradny pro hyperlipoprotenemii – předepsán Tulip večer – vysoký LDL cholesterol 5,47 a vyšší oba apolipoproteiny. Bohužel kouřím. Cítím se velice mizerně a nevím, co dál, na koho se obrátit.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Pokud jsou všechny základní laboratorní parametry v pořádku (včetně jaterních testů), pak by možná bylo přínosné podrobnější imunologické vyšetření. Zvýšené hladiny lipidů (cholesterolu a apolipoproteinů) většinou nebývají spojené se zvýšenou únavou. Chybí mi údaj, jak jste na tom s krevním tlakem. Na preklimakterické potíže jste ještě mladá.
Obecně – únava hned po ránu a spánek, který nepřináší pocit osvěžení a odpočinek (ve vašem věku) může signalizovat chronický únavový syndrom (podívejte se na články o této problematice na tomto webu), případně psychickou podstatu potíží. Za „psychiku“ totiž může i odlišný metabolizmus důležitých látek v centrální nervové soustavě, který je nutné léčit. Optimálním odborníkem je pro vás lékař (téměř bez závislosti na konkrétní specializaci), který se dovede podívat na pacieta jako na celého člověka a nevidí jen „ten svůj kousek lidského organismu“. Rozhodující roli by v tom měl hrát dobrý praktický lékař, u něhož se scházejí všechny nálezy, ale i lékaři jsou různé úrovně a různé schopnosti empatie s pacientem.