Únava může být prvním signálem selhávajících ledvin

Chronické onemocnění ledvin je dlouhý a obvykle pomalý proces, v jehož průběhu ledviny postupně ztrácejí svou funkci. Zpočátku si ani nemusíme všimnout, že jsme nemocní. Varovné příznaky a symptomy chronického onemocnění ledvin nejsou vždy na první pohled patrné. Mnoho lidí trpí tímto onemocněním, aniž by o tom věděli.

Když ledviny ztrácí schopnost správně vylučovat, v těle se hromadí odpadní látky. Typickými příznaky zaneseného organismu jsou únava a celková slabost, nechutenství, otoky či svalové křeče, ale i snížená aktivita mozku. Pokud se tedy cítíte permanentně unavení, vyčerpaní a ospalí a zároveň máte problémy se spánkem, měli byste zbystřit, protože právě to může být varovným signálem, že s vašimi ledvinami nemusí být všechno v pořádku.

Po šedesátce nezapomínejte na prevenci…

„Vždy když se jedná o nevysvětlitelnou únavu u člověka nad šedesát let, nemělo by se zapomínat na chronické onemocnění ledvin. Lidé v tomto věku by určitě neměli zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře,“ upozorňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích, a dodává: „Právě včasné zachycení chronického onemocnění ledvin může oddálit dialýzu i o mnoho let.“

Diagnóza selhání ledvin se obvykle stanovuje na základě krevních testů a měřením parametrů jako kreatinin a rychlost glomerulární filtrace. Pomocí krevních testů lze zjistit, kolik krve každou minutu proteče glomeruly – drobnými filtry v ledvinách.

„Důvodů, proč jsou lidé se sníženou funkcí ledvin tak unavení, může být více. Jednak je to chudokrevnost, kterou většinou trpí, jednak hromadění zplodin metabolismu, které jejich ledviny nedokáží z těla odstranit. V neposlední řadě k únavě přispívají i další přidružená onemocnění, kterými většinou tito lidé trpí – nejčastěji je to diabetes a vysoký krevní tlak,“ doplňuje MUDr. Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích.

Jaké mohou být varovné známky chronického onemocnění ledvin?

  • Nižší tvorba moči,
  • otoky na rukou, nohou a v obličeji,
  • dušnost,
  • potíže se spánkem,
  • ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení,
  • vysoký krevní tlak,
  • pocit chladu a únavy.

Čím dříve objevíte jednotlivé příznaky, tím lépe může lékař zasáhnout a najít vhodnou léčbu. Správná pomoc ve správný čas může průběh onemocnění ledvin zásadně ovlivnit. Připomeňme, že v současné době má nějaké onemocnění ledvin zhruba deset procent populace.

Podle posledních dat České nefrologické společnosti se pak s chronickým selháním ledvin léčí přes šest tisíc lidí, a to buď na dialyzačním středisku nebo prostřednictvím domácí léčby – peritoneální dialýzou či domácí hemodialýzou. Pozor tedy na nevysvětlitelnou únavu, zvláště pokud je vám nad 60 let – může být prvním znamením selhávajících ledvin.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.