Úspěchy českých cévních chirurgů na Dálném východě

Lékaři Nemocnice Na Homolce úspěšně operovali roboticky cévy dvěma pacientům v novosibirském Institutu cirkulační patologie akademika Mešalkina. Tento výkon proběhl v rámci mezinárodní konference. Jde o další z četných světových úspěchů týmu cévních chirurgů.

Primář Oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petr Štádler, Ph.D. se svým týmem (MUDr. Libor Dvořáček, MUDr. Pavel Matouš, Bc. Daniela Špačková) operoval koncem června pomocí robota cévy dvěma pacientům v Institutu cirkulační patologie akademika Mešalkina v ruském Novosibirsku. Tento typ výkonů provedli čeští chirurgové v této nemocnici vůbec poprvé. Oba operační zákroky byly součástí mezinárodní konference zaměřené na problematiku cévních operací, na níž český tým prezentoval úspěchy české robotické cévní chirurgie a předvedl účastníkům kongresu, jak operovat cévy pomocí nejmodernějšího modelu robota Da Vinci SI-HD.  „Obě poměrně náročné operace byly úspěšné a proběhly bez komplikací. Zdejší lékaři mají o tento typ výkonů zájem, protože jde o miniinvazivní zákrok, který je mnohem levnější než například endovaskulární chirurgie,“ uvedl primář Štádler. Doplnil, že nejmodernější typ robota da Vinci má kromě jiného i dvě ovládací konzole, což znamená, že se na určitých operacích mohou podílet současně dva chirurgové. Svůj význam to má i pro školení robotických chirurgů.

Tým operoval v Novosibirsku dva muže ve věku 64 a 70 let. První z nich měl uzavřené pánevní tepny. Chirurgové proto vytvořili pomocí cévní protézy tzv. bypass, tedy jakési přemostění mezi aortou a stehenními tepnami, které uzávěr v pánevních tepnách obešlo. Starší nemocný měl velkou aortální výduť (průměr 10 centimetrů), a proto mu nahradili postiženou břišní aortu cévní protézou. Ačkoliv oba muži trpěli ještě dalšími chorobami, jako je například vysoký tlak, závažné srdeční a plicní onemocnění, přesto se při operaci nevyskytly žádné větší problémy. Zákroky trvaly 3,5 až 4 hodiny.

Robotickou cévní operativou se Nemocnice Na Homolce zařadila mezi přední světová pracoviště tohoto druhu. Je mezinárodním školícím centrem. Do dnešního dne se za posledních sedm let, co se zde touto problematikou chirurgové zabývají, uskutečnilo 290 roboticky asistovaných cévních operací. Ve srovnání se světem to představuje nejvíc výkonů tohoto typu uskutečněných na jednom pracovišti, přitom některé z nich se zde konaly ve světové premiéře.

Většinou chirurgové operovali pomocí robota břišní aortu a pánevní tepny. Při klasické operaci nemocné aorty a pánevních tepen je nutné provádět na břiše velký řez, tzv. laparotomii, zatímco robotická cévní operace je oproti tomu velmi šetrná. K provedení tohoto výkonu postačují totiž jen malé vpichy namísto velkých řezů. Vpichy se mnohem lépe hojí, pacient se dříve zotavuje, není ohrožen pooperační kýlou v ráně a doba léčení i celková pracovní neschopnost se výrazně zkracuje. Přínosný je i vynikající kosmetický efekt – místo jedné velké jizvy má pacient jen několik drobných jizviček.

Petr Štádler školí lékaře v roboticky asistovaných cévních operacích v Evropě i v zámoří včetně USA. Je předsedou podvýboru pro robotickou cévní chirurgii americké společnosti pro miniinvazivní robotiku (Minimally Invasive Robotic Association) se sídlem v Los Angeles a  čestným členem Polské chirurgické společnosti. V dubnu 2012 provedl vůbec první robotické cévní operace v Indii v prestižní nemocnici Sir Ganga Ram Hospital v New Delhi, vyučoval postupy roboticky asistovaných operací cév i v USA, Polsku, Rusku, Jižní Koreji a aktuálně se připravuje na spolupráci s kolegy ve Velké Británii. Americká Společnost pro klinickou cévní chirurgii (SCVS) ocenila práci doc. Štádlera na letošním březnovém výročním Sympóziu cévní chirurgie v Miami mezinárodní cenou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.