chirurgické nástroje

V Itálii implantována první bionická ruka

V Itálii byla představena bionická ruka, kterou tým italských expertů loni úspěšně poprvé implantoval. Pacient ruku ovládá přímo mozkem prostřednictvím elektrod. Projekt je plodem spolupráce Vysoké školy svaté Anny v Pise a univerzity Campus Biomedico v Římě, informovala agentura ANSA.

Ruka, která má pět na sobě nezávislých prstů, je přímo ovládána nervovým systémem pacienta díky čtyřem elektrodám, které vyrobil německý Institut pro biolékařskou techniku (IBMT). Elektrody jsou umístěny na zápěstí a na předloktí. Pacient tak nejen dokáže rukou pohybovat, ale dokonce přijímá senzorické stimuly. Muž nyní umí sevřít pěst a ohnout prsty jako kleště a dokonce dokáže hýbat malíčkem. Prsty jsou vyrobeny z hliníku a mechanické části z oceli, povrch z uhlíkového vlákna.

Bionická pomůcka vážící dva kilogramy byla implantována loni 20. listopadu sedmadvacetiletému Pierpaolu Petruzziellovi, který přišel o levou ruku až do poloviny předloktí při automobilové nehodě. Operaci, jíž předcházelo dlouhé období příprav, uskutečnil tým neurologů, ortopedů, neurochirurgů a bioinženýrů na univerzitě Campus Biomedico v Římě. Projekt nazvaný LifeHand je financován z fondů Evropské unie ve výši dvou milionů eur (52 milionů Kč) po dobu pěti let.

Od projektu bionické ruky až po její implantaci pacientovi uplynulo šest let. Vědci přiznávají, že je ještě mnoho problémů, které je třeba vyřešit, ale cesta byla nastoupena, napsal list Corriere della Sera. Vědci již plánují, že experiment zopakují s dalšími pacienty.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.