Velké množství předsevzetí bere kolem Tří králů za své

Novoroční předsevzetí dodrží málokdo, je přesvědčen psycholog Slavomil Hubálek. Velké množství předsevzetí kolem Tří králů bere za své, řekl. Přelom roku se zdá být ideální pro rozhodnutí změnit své zvyky a zlozvyky. Pouhé rozhodnutí ke změně chování však nestačí, důležitá je pevná vůle a sebeovládání. Nejlepší motivací je prý odměna, nikoli hrozba trestu.

Hodně lidí chce zhubnout či přestat kouřit. Přesto je v populaci stále hodně obézních a kuřáků. „Myslím, že se ještě nikdy nestalo, že by v důsledku novoročních předsevzetí lidé zhubli nebo přestali kouřit,“ uvedl.

Nadváhu má každý třetí obyvatel Česka, obézní je každý pátý. V ČR kouří každý třetí dospělý, zhruba osm kuřáků z deseti chce přestat. Bez odborné pomoci se to ale většině nedaří.

Pomoci může, když o svém rozhodnutí člověk řekne více lidem. Vytvoří si tak pocit závazku. Ani provozovat změnu ve dvou, psát si záznamy o pokrocích, meditační cvičení či autogenní trénink však prý nejsou zárukou úspěchu.

„Moderní člověk je často zatížen orálními slastmi (kouřením, pitím nebo přejídáním) a ví, že nejsou rozumné,“ řekl Hubálek. Zvyk je ale železná košile a slasti člověk znovu a znovu podléhá. Vyrovnat se s návyky a zlozvyky proto vyžaduje změnit vzorce chování a pevnou vůli, uvedl.

Vztah k vůli se podle psychologů vytváří už v nejranějším dětství. Při výchově zvířat i lidí platí, že odměna je třikrát účinnější než trest. Ke změně chování lze nejlépe dospět, když se jedinec třikrát více chválí než trestá. V potaz by to měli vzít třeba ti, kdo chtějí změnit návyky svých příbuzných.

Projevy obdivu při sebenepatrnější změně třeba u hubnutí jsou tak daleko lepší, než když zoufalý jedinec snažící se zhubnout stále naráží na podceňování a posměch. Díky povzbuzování má větší šanci, že se mu změna podaří.

U každého typu závislosti by měla existovat jiná strategie, soudí Hubálek. Obecně však platí, že kontakt s nebezpečnou látkou, třeba alkoholem, by se měl vyloučit stoprocentně.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.