Vlivem mrazu se mohou projevit u lidí skryté vady srdce

Vlivem extrémního chladu a mrazu se u lidí mohou projevit srdeční vady, o kterých dosud nevěděli. Náhlá bolest na hrudi může být prvním příznakem infarktu, a to i u člověka dosud zcela zdravého. Proto by při obtížích měl zavolat záchranku, řekl vedoucí lékař koronární jednotky kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce docent Petr Ošťádal.

Potvrdil, že v posledních dnech, kdy se mrazy před východem slunce blíží k minus 40 stupňům Celsia, přijímá Homolka více pacientů se srdečními obtížemi. „Obecně vždy v lednu a únoru bývá více kardiovaskulárních příhod, podle studií je pokles chladu o deset stupňů spojen se vzestupem počtu kardiovaskulárních příhod asi o 13 procent,“ uvedl.

Na problémy se srdcem obvykle pacienta upozorní bolest na prsou, nejprve jen při větší námaze, postupně stačí i menší námaha a časem se bolesti objevují i v klidu. „Nicméně jsou případy, kdy bolest vznikne z ničeho nic, v klidu, jako úplně první příznak nemoci srdce i u člověka, který předtím tuto zkušenost neměl,“ podotkl Ošťádal.

Pokud se bolest nebo dušnost objeví, když člověk dělá nějakou namáhavou činnost, měl by s ní přestat, bolest by měla ustat. Pokud přetrvává, měl by pacient nebo někdo z jeho okolí zavolat záchranku. Pacient sám by se do nemocnice dopravovat neměl, je to pro něj spojeno s příliš velkým rizikem.

Ošťádal doplnil, že kardiaky zatěžuje chlad a mráz víc než extrémní teplo. Mohou mít bolesti na hrudi, dušnost, nebo se jim zhorší arytmie.

Příčinou problémů je to, že se tepny chladem zužují, a pokud nejsou ani v běžných teplotách dobře průchodné, hrozí v chladu větší riziko jejich ucpání. Srdce potom nedostává dostatek kyslíku a nemůže správně fungovat.

Pro mrazivé dny lékaři doporučují, aby lidé se srdečními obtížemi byli na sebe opatrní. V mrazu by venku měli pobývat co nejkratší dobu a nenamáhat se. Měli by být teple oblečeni v několika vrstvách, na hlavě čepici, chránit si obličej šálou nebo šátkem. Dýchat by měli nosem, aby se vzduch před vstupem do plic dostatečně ohřál a zvlhčil.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.