Z agáve by nemusila být jen tequila, ale možná i léky

Agáve by v budoucnosti nemusela sloužit jen k výrobě mexického národního nápoje tequily, ale uplatnit se i v lékařství. Šťáva z ní totiž obsahuje látku, která by mohla zabraňovat cukrovce nebo řídnutí kostí. Oznámili to v úterý mexičtí vědci.

Výsledky naznačují, že dieta bohatá na (polysacharidy) fruktany z agáve zabraňuje ubývání vápníku a výrazně zlepšuje tvorbu kostní tkáně. Zároveň podporuje produkci hormonu GLP-1, který má schopnost zvýšit sekreci inzulinu, jehož nedostatek je příčinou cukrovky, řekla novinářům v Mexiku Mercedes Lópezová, která řídí příslušný pokusný program na Národním polytechnickém institutu.

Pokusy se zatím provádějí na krysách. Případným testům u lidí budou předcházet další pokusy na zvířatech.

Doktorka Lópezová však zklamala příznivce tequily, kteří by se mohli domnívat, že její konzumací dělají něco pro své zdraví – v tequile už blahodárné fruktany nejsou.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.