Za kancelář zdravější

Pokud jste se rozhodli pro zdravý životní styl, neměli byste nechat svoje dobré návyky doma, když jdete do práce. I když kancelář nabízí spoustu lákadel k hřešení, jako jsou různé dobroty v kuchyňce a podobně, můžete se zaměřit na několik detailů, které vám pomohou se udržovat v dobré kondici i během pracovního dne. Je potřeba mít stále na paměti, jak velkou část svého času trávíme právě v zaměstnání, a že právě tento čas můžeme využít i pro udržování dobrého zdraví. Podívejte se na několik tipů, které vám s tím mohou pomoci.

Zkuste sílu rostlin
Pohled na zeleň je prostě příjemný. Proč byste si tedy kousek přírody nepřinesli i do kanceláře? Jen myslete na to, že pokud nejste zrovna zkušenými pěstiteli, bude to chtít takové druhy, které nevyžadují moc péče a jsou odolné. V práci snadno zapomenete na zalévání a také ne všem pokojovkám vyhovuje vzduch upravený klimatizací. Ideální jsou sukulenty, jako třeba tlustice, nebo dnes tolik populární tillandsie. Ty nepotřebují dokonce ani půdu, krásně prospívají v jakékoliv skleničce nebo prostě na kousku dřeva!

Vstaňte a hýbejte se
Už jste asi slyšeli přirovnání, že sezení je snad horší než kouření. I když se to může zdát hodně nadnesené, faktem je, že dlouhodobé sezení na židli opravdu negativně ovlivňuje náš cévní systém podobným způsobem, jako vdechování tabákového kouře – zužuje cévy. Ne méně trpí náš pohybový aparát, prostě nám dlouhým setrváním v jedné pozici zatuhnou svaly i klouby. Přitom si ale můžeme pomoci sami přímo v kanceláři u pracovního stolu. Pravidelné protažení pomůže uvolnit svaly a opět se soustředit na pracovní úkony. Často nás při práci u počítače trápí záda, přitom je snadné je uvolnit i na židli. Jednoduše přitáhněte rukama kolena na hruď, doslova se v sedě na židli sbalte do „vajíčka“. S hlubokým nádechem pak ucítíte, jak se vám rozšiřují záda, můžete je tedy prodýchat a tím protáhnout a uvolnit.

Postarejte se o oči
Vašim očím neprospívá dlouhé zaostření v jedné vzdálenosti, typické pro koukání do monitoru počítače. Oči jsou při něm namáhané jednostranně. Také je prokázáno, že při pohledu na monitor mrkáme několikanásobně méně než při běžném dívání, což se na stavu zraku může časem projevit.
„Nejjednodušší je pravidelně oči od monitoru zvednout a zaměřit zrak do dálky. Alespoň jednou za půl hodiny dopřát očím pohled z okna, vyjít na chvíli z kanceláře ven nebo si s očima zacvičit: zamrkat, zakoulet, zavřít, otevřít, podívat se doprava a doleva. Dobré je také mít po ruce zvlhčující přípravek, tzv. umělé slzy bez konzervačních látek a občas si do očí nakapat. Případně vědomě mrkat,“ doporučuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

Myslete na své mentální zdraví
Existuje přímá souvislost mezi úrovní stresu, který zažíváme, a celkovým zdravím. Pokud jsme v pracovním prostředí, které je emočně náročné a výrazně nás stresuje, je téměř jisté, že se to z dlouhodobého hlediska odrazí na našem zdraví. To samozřejmě ovlivňuje i naše pracovní výkony. Představte si, že podle Karlovy Univerzity 34 % Čechů cítí syndrom vyhoření a dle průzkumu Fast Company dokonce 48 % zaměstnanců v práci brečí a 37 % má tendenci pustit se do konfliktu s kolegy! Jak stres zmírnit? Udělejte si čas na dechová cvičení nebo krátké meditace pomáhající s konkrétními emocemi.

Zdřímněte si
Nevěřte tomu, že šlofíka, tzv. „power nap“, si mohou dopřát jen zaměstnanci ve firmách plných různých pohovek a odpočinkových kójí, jako je Google nebo Apple. Pokud máte v blízkosti kanceláře park můžete si v letních měsících v obědové pauze dát dvacet i vy – stačí si přinést do práce oblíbenou deku! Britští vědci Horne a Reyner už v roce 1996 přišli na to, že účinky power napu se ještě násobí, když těsně před ním vypijete kávu nebo čaj. Kofein totiž potřebuje několik desítek minut, než začne zcela působit. Když tento čas využijete ke šlofíku, budete ještě odpočatější – někdy se takovému fíglu říká „nappuccino“ 🙂

Vyčistěte vzduch
Kancelářské prostředí může být doslova rájem alergenů. Dovnitř se pyly a prach dostávají z venkovního prostředí nejen přes vzduchotechniku s nedokonalou filtrací, ale také na oblečení pracovníků. Usazují se pak v kobercích a čalounění a rozviřují se veškerým pohybem lidí po kanceláři. Zdrojem jsou také řezané květiny na stolech kolegyň. K tomu si přičtěte výpary ze všudypřítomné kosmetiky a parfémů a máte kolem sebe koktejl z ingrediencí, které způsobují nepříjemné kýchání, pálení očí a celkově zatěžují organismus. Ideálním řešením jsou moderní čističky vzduchu. Například Dyson Pure Hot+Cool se svým minimalistickým designem hodí do každé moderní kanceláře a pokročilý systém filtrace odstraňuje plynné škodliviny a 99,95 % alergenů a nečistot z ovzduší. Navíc funguje i jako ventilátor a přímotop, takže jej využijete tam, kde chybí nebo nedostatečně funguje klimatizace nebo topení.

Přirozené světlo raději než umělé
Světlo je jedním z klíčových faktorů pro dobré zdraví. Je přirozené být přes den na denním světle a pokud trávíme den vevnitř, chybí nám jeho blahodárné účinky. Světlo z umělých zdrojů nám sice umožní vidět, ale tím krátký výčet jeho pozitiv také končí, protože nám nepomůže ani s produkcí vitaminu D, ani s rovnováhou hormonů odpovědných za kvalitní bdělost ve dne a spánek v noci. Na to je potřeba jít ven, a to co nejčastěji.

A co pro vás může udělat zaměstnavatel?
Minimálně zasadit se o to, abyste měli možnost regulovat sluneční záření skrze prosklené stěny, jinak budete v kanceláři jako ve skleníku. Specialista na stínící techniku Jan Žižlavský ze společnosti Isotra radí, jakou stínící techniku by volil do kanceláří a proč:

„Jsou dvě varianty a tou první je použít venkovní stínicí techniku, a to ideálně venkovní žaluzie Zetta90, která zajistí komfortní nastavení prostupu světla a tepla. Další možností jsou vnitřní vertikální žaluzie u, kterých docílíme plynulé regulaci světla a můžeme si vybrat z velké škály barevného provedení od jednobarevných látek po designové.“

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.