Zápal plic

Otázka

Je mi 22 let a chtěla bych se zeptat na příznaky zápalu plic a rozdíl mezi pouhým nakažením průdušek? Chodím do práce a jsem tam teprve jeden měsíc, nechci si dovolit ležet doma, pokud by to nebylo vážné. Jsem lehká astmatička a trošku kouřím. Před 5ti dny jsem se asi nachladila, jelikož jsem zmokla. Dostavila se zvýšená teplota, rýma a bolesti celého těla. Rovněž kašel a pálení očí. Brala (beru) jsem paralen na snížení teploty a čekala, že to přejde, když se o víkendu vyležím, jenže kašel přetrvává a začíná mě v určitých chvílích bolet hrudník při dýchání. Můj kašel je zatím suchý, ale ozývá se mí pískání v kašli, což se mi nelíbí.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Na dálku bez vyšetření spolehlivě poradit nelze. V každém případě máte akutní astmatické potíže a určitě zánět průdušek. Potřebujete zklidnit průdušky, rozšířit jejich průsvit, aby nepískaly (nevím, čím se léčíte, proto vám nemohu poradit konkrétněji). V žádném případě nekuřte! Lepší by bylo, kdybyste kontaktovala svého alergologa. Na dálku neodhadnu, zda není nutné nasadit antibiotika ev. další proti infekční léčbu (kortikoidy).
Zápal plic se zpravidla projevuje úporným kašlem, který budí i v noci, může být vysoká horečka (ale někdy nemusí), závažný zápal plic bývá provázen schváceností, extrémní únavou, vyčerpáním. Pískání není obvyklým projevem zápalu plic, ale astmatického záchvatu.