Zásadní fakta o zdraví zubů

Když máme starosti se zuby, obvykle se snažíme – možná i sami před sebou – trochu obhájit. Trpíte na velké množství zubních kazů, trápí vás zánět dásní anebo používáte ústní vodu a nevidíte žádný efekt? Prozradíme vám, kde je háček.

Máte hodně kazů?

Časté vrtání, někdy i bolest zubů – to způsobují zubní kazy. Pokud jich máme hodně, míváme tendence to svádět na dědičnost. Zubní kazy ale nelze zdědit. Způsobují je totiž bakterie, které se nedědí. Lze je ale přenést například na děti. Pokud sami v ústech máte neošetřený zubní kaz a olizujete dětem dudlík, pak se bakterie zubního kazu mohou přenést i do úst dítěte. Nejvíce se bakteriím daří ve špatně vyčištěných ústech. Čím větší vrstvu plaku na zubech máte, tím intenzivněji bakterie pracují na vzniku kazu. A například sladké jim v tom ještě více pomáhá.

Lze si doma odstranit zubní kámen?

To bohužel nejde. Zubní kámen je mineralizovaným zubním plakem. Nástroje, které na jeho odstranění používá dentální hygienistka, sami doma používat nemůžete. Se vznikem zubního kamene tedy můžete bojovat pouze precizní ústní hygienou. Pokud odstraníte všechen zubní plak, pak nebude mít v ústech co mineralizovat.

Bolest kolena může souviset se zuby

Zdá se to pošetilé, že? Ale je to tak. O tom, že zdraví zubů ovlivňuje zdraví celého těla, se mluví čím dál více. Jakmile máte zánět v ústech, krevním řečištěm může putovat tělem a způsobit potíže i někde jinde. Existují případy, kdy při zaléčení zubních váčků, přestanou bolet dlouhodobě trápící kolena. Vždy je tedy potřeba začít včas stav zubů řešit s vaším zubním lékařem. Může se vám totiž ulevit i jinde. A pozor, zánět nemusíte vždycky sami vidět, proto nezapomínejte na preventivní prohlídku dvakrát ročně.

Ústní voda nenahradí žádnou pomůcku na čištění zubů

Zní to lákavě – použít na závěr čištění ústní vodu a vyhnout se tak použití mezizubního kartáčku nebo zubní nitě. Pravda je taková, že takto to bohužel nefunguje. Ústní voda může mít skvělý účinek na osvěžení dechu nebo stahování dásní. Ale mechanickou práci kartáčku nebo mezizubních pomůcek nenahradí. Je posledním krokem při čištění, ale stejně jako pasta je pouze doplňkem precizního čištění.

 

I mléčné zuby si zaslouží pozornost

Ještě stále se objevují názory, že o mléčné zuby není potřeba se nijak zvlášť starat, protože přece vypadají. Ano, mléčné zuby vypadají, ale jak jsme zmínili na začátku – pokud už v ústech pracují bakterie způsobující zubní kaz, snadno mohou napadnout i další zuby. Proto je péče na mléčných zubech, ale zejména v období výměny mléčného chrupu za stálý, velmi důležitá. I když je někdy těžké děti přimět k čištění, jednou na to přijdou samy, že je přeci fajn mít krásný a zdravý úsměv.

Autor: www.nazuby.cz, Andrea Ivaničová

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.