Zejména u mladých lidí přibývá komplikací spojených s nákazou virem lidského papilomaviru, nejčastěji jsou to genitální bradavice, varují odborníci. Na životě sice neohrožují, jako rakovina čípku nebo penisu, které virus také způsobuje, ale velmi zásadně snižují jeho kvalitu, narušují intimní život a partnerské vztahy. Genitálními bradavicemi trpí jedno procento dospělých, za deset let pacientů čtyřnásobně přibylo.
Lidský papilomavirus (HPV) je podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka v současnosti nejčastější sexuální přenosnou infekcí. Rakovinou čípku děložního ročně onemocní až 1200 žen, z nich 400 zemře. Nemocných na 100.000 je proti západní Evropě dvojnásobek. U obou pohlaví může virus vést také k rakovině konečníku, hlavy nebo krku.
„Nejčastěji se nakazí lidé ve věku 18 až 25 let. Čtyři z pěti nakažených se infekce zbaví, zbytek má zdravotní komplikace nebo dokonce vážné onemocnění,“ uvedl Dvořák. Do dovršení padesátky se infekce objeví u čtyř z pěti žen a nejméně u poloviny mužů.
Ačkoli se infekce týká každého, mnoho lidí se o problémech stydí mluvit se svými blízkými nebo i se svým lékařem. Přitom právě informovanost je podle odborníků předpokladem úspěšné prevence. Odborníci proto založili edukační a diskusní platformu HPV College. Cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o infekci HPV a onemocněních, které působí. Soustavnou edukací chtějí motivovat k účasti lidí v preventivních programech.
„Všichni sexuálně aktivní lidé by měli vědět, jaké nemoci HPV infekce může způsobit a co mají dělat, aby jim předešli,“ řekl prezident HPV College primář gynekologie Jiří Ondruš. Na prevenci ke gynekologovi nechodí podle něj téměř polovina žen. Přitom rakovině čípku se dá ve většině případů předcházet pravidelnými gynekologickými prohlídkami, proti nákaze se také dá očkovat. V reformních zákonech návrh, aby očkování dívek ve věku 13 až 14 let proti HPV viru bylo zdarma. Nyní se za něj platí kolem 10.000 korun
Vložit komentář