Změny na páteři

Otázka

Dobrý den, je mi 20 let a byl mi vytvořen rentgen páteře a prosím Vás o jeho vysvětlení, jelikož mě čeká cesta k neurologovi – chtěla bych vědět, co mi vlastně je, než vejdu do ordinace. Prosím Vás o jeho vysvětlení:
Krční lordosa je vyhlazená, nález odpovídá blokovému postavení v rozsahu C2-C6. C-C přechod se rozvíjí přiměřeně. Mírná hyperkyfosa Th páteře s incip. degenerativními změnami, nedosedajícími na m. Scheuermann. Děkuji za vysvětlení a přeji hezký den.

Odpověď

Laicky: Napřímení fyziologického (normálního) prohnutí krční páteře a zablokovaná krční páteř bez dalších změn, větší prohnutí hrudní páteře (kulatá záda). Napřímení jedné části páteře a větší prohnutí druhého úseku je kompenzační mechanismus. Po odstranění blokády je možné, že se postavení páteře upraví.

Počínající degenerativní změny hrudní páteře (které vznikají u každého člověka v různém věku). Nerozumím termínu nedosedající na m. Scheuermann – může to mít dva významy.

Scheuermannova choroba vzniká v dospívání a mladé dospělosti jako reakce obratlů na přetížení v období rychlého růstu. Jde o charakteristické „uzlové“ bolestivé změny, které vedou (někdy) i k deformacím obratlů. Popis lze vyložit tím, že tuto chorobu nemáte; druhým výkladem je, že počínající degenerativní změny nesouvisejí s nálezem Scheuermannovy choroby. To bez pohledu na rtg snímek nemohu přesně určit. V každém případě nález není alarmující, ale změny hodné zřetele tam jsou. Věřím, že vás záda bolí. K operaci tam podle rtg nic není, velmi vhodná by byla odborně vedená fyzioterapie a rehabilitace k odstranění blokády a úpravě postavení krční a hrudní páteře. Ale záleží na vyšetření neurologem. Podle jednoho snímku nelze spolehlivě „věštit“.