Zvětšená slezina

Otázka

Synovi (19 let) diagnostikoval internista zvětšenou slezinu (12,5 x 11,5 x 6). Zhruba měsíc má bolesti v levém podžebří, které připisoval zvýšené fyzické námaze. A právě proto, že je aktivním sportovcem se ptám: 1) existují při tomto onemocnění nějaká omezení ve vztahu ke sportu a aktivnímu životu? 2) je zvětšení trvalé nebo ho lze léčit? Jak? 3) může se stát, že dojde k samovolné ruptuře sleziny při takovémto zvětšení? (syn měří 190 cm a váží cca 90 kilo) 4) existují nějaká jiná rizika, která je třeba mít na zřeteli při tomto onemocnění? 5) co je příčinou splenomegalie, když veškerá ostatní laboratorní vyšetření – krev/moč – jsou v naprostém pořádku? Mockrát děkuji za odpověď, kterou jsem marně hledala na netu.

Odpověď

Předně si nemyslím, že popisovaná velikost sleziny je závažným zvětšením. Podle odborné literatury se za zvětšení hodné pozornosti považuje velikost v největším rozměru 14 cm. Nález u vašeho syna vzhledem k věku a velikosti bych možná označila za hraniční a doporučila další sledování, pokud byla provedená vyšetření v pořádku (podobný krevní obraz, CRP, biochemismus, jaterní testy, amylázy, plazmatické železo a rozbor sérových bílkovin + imunologie a základní titry vyšetření nejčastějších chronických infekcí, včetně chlamydie).

Zvětšení sleziny se odborně jmenuje splenomegalie a pod tímto názvem si můžete na internetu najít, že nejde o vůbec jednoduchou záležitost. Splenomegalie není choroba, ale symptom (příznak). Vyskytuje se u onemocnění zcela rozličné etiologie, od onemocnění poměrně benigních (běžných a nezhoubných), u nichž je přechodným nálezem, až po onemocnění vysoce maligní (zhoubné). Prognózu určuje základní onemocnění, které ke splenomegalii vedlo. Jistě chápete, že Vám na dálku nemohu nic určitého říci.