Obory


Baba dnes radí

Co na suché ruce?

Vodu po vařených bramborách přelijte do misky a nechte vychladnout. Potom do ní ponořte ruce asi na pět minut. Tato koupel pokožku rukou vyhladí a vyživí, bramborová voda totiž obsahuje velké množství škrobu. Pak ruce osušte a nakrémujte.

Není vhodné pro lidi s citlivou kůží. Některé složky bramborového odvaru mohou u citlivých lidí způsobit podráždění a zčervenání (zejména u lidí s atopií). Pokud vaříte brambory v osolené, nebo jinak okořeněné vodě, raději ji vylijte a suchou kůži promažte Lipobasí.

Jak dlouho po TEP kolene trvají bolesti

Dobrý den, jsem 4 měsíce po TEP kolenního kloubu, chůze je dobrá už i bez hole, ale v klidu to občas bolí, koleno je na omak tupé. Je to normální? Jak dlouho po operaci to může bolet? Děkuji za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Změny citlivosti mohou přetrvávat mnoho měsíců, pomáhají masáže a vodoléčba. To je normální. Klidové bolesti naznačují, zda kloub nepřetěžujete. Bylo by dobré do denního režimu zahrnout pravidelné posilování svalů (zejména stehenních). Stačí zatínání svalstva – ale několik set krát denně. Lze to provádět, kdykoli sedíte, ležíte, při sledování televize při jízdě dopravním prostředkem atp. A taky si dopřát dost odpočinku. Ze zkušenosti (osobní) vím, že se stav po TEP upraví do roka.

zdroj: MUDr. Marta Šimůnková