Obory


Baba dnes radí

Co na suché ruce?

Vodu po vařených bramborách přelijte do misky a nechte vychladnout. Potom do ní ponořte ruce asi na pět minut. Tato koupel pokožku rukou vyhladí a vyživí, bramborová voda totiž obsahuje velké množství škrobu. Pak ruce osušte a nakrémujte.

Není vhodné pro lidi s citlivou kůží. Některé složky bramborového odvaru mohou u citlivých lidí způsobit podráždění a zčervenání (zejména u lidí s atopií). Pokud vaříte brambory v osolené, nebo jinak okořeněné vodě, raději ji vylijte a suchou kůži promažte Lipobasí.

Dieta po operaci tlustého střeva

Maminka (70) je po operaci tliustého střeva - neprůchodnost, nádor - asi měsíc měla vývod. Dnes je 18 dní po reoperaci (vývod byl zanořen). Stále ji však trápí křeče, pocit nemožnosti se vyprázdnit. To se projevuje především v odpoledních a večerních hodinách. Stále hledáme vhodnou dietu, aby se vyprazdňování obešlo bez bolestí a křečí. Prosím tedy o radu, co jí uvařit, čeho se vyvarovat.

MUDr. Marta Šimůnková:
Myslím, že to není je otázka diety, ale i toho, že se musí obnovit po operacích střevní pohyby (záleží tedy i na nervech, které vedou ke střevům a koordinují střevní pohyby - peristaltiku). Střeba se musí "naučit hýbat" a to může trvat týdny, ale potíže by měly pozvolna ustupovat.
Obecně se po střevních operacích doporučuje bezzbytková dieta, tedy bez vlákniny. Dočasně tedy žádnou zeleninu a ovoce, celozrnné pečivo. Nepít bublinkové nápoje, všechno dobře uvařené, bez dráždivého koření (ale nevím, zda vám podle konkrétního stavu nedoporučil operující lékař něco jiného).
Pokud budou potíže trvat a stupňovat se, bylo by dobré obrátit se na pracoviště, kde byla vaše maminka léčena.zdroj: MUDr. Marta Šimůnková