Belgickým vědcům z Katolické univerzity v Lovani (UCL) se prý podařilo najít „protiobézní výživu“. Píše o tom list Le Soir, podle něhož jde o zajímavý vědecký počin. Založen je na tom, že se do potravy dají prebiotika, která pomohou v boji proti zdrojům obezity. Deník připouští, že vše je zatím ve stádiu testování. První výsledky se zvířaty jsou prý ale velmi slibné.
Prebiotika napomáhají růstu a rozmnožování bakterií, které jsou přirozeně přítomné v lidských střevech. Pokud se přidá do stravy pět až 20 gramů prebiotik, pak se množství bakterií zvýší až stokrát. To pak pomůže vrátit střeva do rovnováhy. Ta je narušována nezdravým příjmem tučné stravy, přičemž toto „vykolejení“ a s ním spojené zánětlivé stavy vedou k obezitě.
Dvojice vědkyň z UCL Nathalie Delzenneová a Patrice Caniová ve své práci detailně popisují příčiny zánětových problémů. Ty vytvářejí bludný kruh tím, že přispívají k ubývání střevní membrány, která pak nehraje roli přirozeného filtru, což přispívá k obezitě.
Jejich studie navíc vede k závěru, že pokud se do střev dostanou vhodné bakterie, a to ať už dobrou stravou nebo pomocí potravinových doplňků, pak to pomůže potíže zmínit. U myší, u nichž to experti vyzkoušeli, to fungovalo a zvířátka výrazně pohubla.
Vložit komentář