Nový lék na obezitu je na obzoru

Každá nová látka, která by pomohla v léčbě novodobé epidemie obezity, je lékaři velmi vítána. Výzkumy však zatím přinášejí více zklamání, než nadějí. Možná však bude brzo všechno jinak.

Před lety byly velké naděje vkládány do látky zvané rimonabant (lék Acomplia), který byl po krátké době stažen z trhu pro nežádoucí účinky na mozek. Rimonabant působí tak, že blokuje určitý typ receptorů, tzv. kanabinoidní receptory typu 1 (CB1), které se nacházejí v nervové soustavě a jsou součástí systému, pomocí kterého tělo kontroluje přijímání potravy. Tyto receptory se nacházejí rovněž v adipocytech (buňky tukové tkáně).

Na obezitologickém kongresu ve Stockholmu byly představeny první a velmi nadějné výsledky s podobným lékem – blokátorem kanabinoidních receptorů druhé generace (pracovní název TM38837), který působí jen v tělesných tkáních a neovlivňuje mozek.

Ve zvířecím experimentu byla ověřena jeho vysoká účinnost a na prvních lidských dobrovolnících i jeho bezpečnost. Zkoumání bude dále pokračovat a další výsledky se očekávají koncem roku 2010.

Vědci předpokládají, že blokátory kanabinoidních receptorů mají další účinky na lidský organizmus – pomáhají léčit cukrovku, vysoký krevní tlak a usnadňují odvykání kouření.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.