Aktivní životní styl zbaví nadbytečných kil snáze než diety

Aktivní životní styl zbaví člověka nadbytečných kilogramů snáze a příjemněji než redukční diety. Upozorňuje na to kampaň Live Positively. Pokud člověk žije aktivně a má stále nějaký program, neřeší, kolik čeho snědl a vypil. Energii si tělo bere, jak potřebuje. A být celý den v pohybu vyžaduje hodně energie. Nezáleží na druhu pohybu, každá aktivita znamená výdej energie. Důležité je nesedět doma u televize.

Tělo potřebuje k fungování širokou škálu látek, je tedy důležité, aby strava i příjem tekutin byly pestré. Jíst a pít radí odborník na výživu a sportovní aktivity Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy v průběhu celého dne po menších porcích.

„Protože v práci většina z nás mnoho pohybu vykoná a naopak nás často honí mlsná, je ideální mít po ruce nakrájená jablíčka nebo kousky zeleniny, které můžeme pomalu ujídat, a také něco dobrého k pití,“ řekl Suchánek.

Vedle vody doporučil i další nápoje, které člověku chutnají, protože i ty jsou tvořeny z 90 procent vodou a tělo si vodu z tekutiny samo vezme. Důležité je podle Suchánka pít dostatečné množství tekutin od rána do večera, není dobré čekat, až se dostaví žízeň. Nezavrhuje ani sladké nápoje, když člověk pije to, co mu chutná, vypije toho víc. Navíc dobrý sladký nápoj často zažene neodbytnou chuť na sladký mls.

Spolehlivě zažene mlsné choutky rychlé každodenní tempo. Pokud je člověk celý den v pohybu, nestihne myslet na jídlo častěji, než je nezbytně nutné. Celodenní aktivita také podpoří dobrou náladu. Aktivní program by měl být i večer, jinak člověk sedí u televize a mlsá. Osvědčilo se chodit na kurz tance, na cvičení, plavání, provozovat jakýkoli rekreační sport.

Procházka v přírodě nebo výlet na kole, nebo třeba i vygruntování bytu, to vše nás stojí fyzickou energii, ale odměnou je energie psychická, radost z pohybu, radost z času stráveného s přáteli, v přírodě, radost z výsledku práce. K tomu jako bonus navíc jsou i shozené kilogramy.

„Pravidelný pohyb pomáhá zachovávat kalorickou rovnováhu, která je velmi důležitá pro zdraví i krásu. Zajistí dostatečný výdej energie, což pomůže zapomenout na drastické a nepříjemné diety, a dovolí jíst a pít to, co člověku opravdu chutná,“ shrnul Suchánek.

denní aktivita kalorie za minutu sportovní aktivita kalorie za minutu
spánek 1,2 bowling 7
odpočinek 1,3 cyklistika 5-15
sezení 1,3 bruslení 5-15
stání 1,5 badminton 5,2-10
vyučování 1,7 basketbal 6-9
mluvení 1,8 tenis 7-11
hygiena 2 stolní tenis 4,9-7
řízení auta 2,8 fotbal 9
oblékání 3,4 squash 10
sprchování 3,4 judo 13
zametání 3,9 lyžování 8-20
žehlení 4,2 běžkování 9-20
zahradničení 5,6 plavání 6-12,5
chůze do schodů 10-18 tancování 4,2-5,7
vytírání 4,9 běh (8 km/h) 10

Skutečná spotřeba energie závisí také na efektivnosti dané činnosti a fyzických vlastnostech člověka. Pro každých sedm kilogramů nad 70 kilogramů váhy přidejte deset procent, pro každých sedm kilogramů pod 70 kilogramů uberte deset procent.
Zdroj: Live Positively

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.