školačka

Nástup do školy bývá zlomovým obdobím pro rozvoj obezity u dětí

Nástup do školy bývá podle odbornice na zdravé hubnutí Kristýny Galové zlomovým obdobím pro rozvoj obezity u dětí. Mění se postoj ke stravování, děti hospodaří s vlastními penězi a víc na ně působí reklama na sladkosti ke svačince. Dalším zlomovým obdobím bývají počátek puberty a ukončení růstu. Rodiče buď mohou čekat, že potomek z nadbytečných kil vyroste, anebo začít jednat.

„Vyplatí se nečekat a poradit se s doktorem, především s dětským endokrinologem,“ sdělila odbornice z brněnského Institutu kompliment. Z obézních dětí totiž ve valné většině vyrostou obézní dospělí.

Tukové buňky se vytvářejí do dvou až tří let věku a jejich počet v průběhu života neklesá. Jejich objem se při hubnutí pouze zmenšuje. Při nadbytku jídla a nedostatku pohybu naopak tukové buňky přibývají.

Pokud má dítě obézní oba rodiče, je pravděpodobnost, že bude mít nadváhu, téměř 80 procent. Pokud je obézní jeden z rodičů, pravděpodobnost klesá na 40 procent. Děti štíhlých rodičů mají nadváhu jen v sedmi procentech, uvedla Galová. „Důvody jsou dva – jedním je dědičnost, druhým a podstatnějším nevhodný životní styl, tedy stravovací a pohybové návyky v rodině,“ zdůraznila.

Odborník rodičům poradí, jaký přístup k hubnutí dítěte zvolit. Do deseti let věku obvykle stačí jen udržet dosavadní hmotnost. Jak dítě roste do výšky, poměr váhy a výšky se i bez diety srovná. Starší děti ale z nadváhy nevyrostou. „U třináctiletých a čtrnáctiletých je potřeba zahájit redukční režim a cíleně upravit životosprávu,“ uvedla odbornice.

To znamená upravit stravování a přidat v denním programu pohyb, aby dítě vydávalo víc energie, než jí přijímá. „Dobrou zprávou je, že děti se hubnutím netrápí tolik jako dospělí. Jejich metabolismus je vyšší než u dospělého, proto stačí stravovací omezení méně přísná,“ uvedla Galová.

Děti podle ní spíše snesou úpravu jídelníčku než narážky vrstevníků na svůj vzhled. Tloušťka odlišuje dítě od obecné normy, buď se uzavírá do sebe, nebo naopak přebírá roli třídního šaška a zesměšňuje samo sebe.

Pokud to rodiče myslí se snížením nadváhy u svého dítěte vážně, měli by počítat s tím, že změna se dotkne celé rodiny. „Mnoho dětí s nadváhou zhublo zároveň se svými maminkami, našimi klientkami, jen proto, že celá rodina začala zdravěji jíst,“ poznamenala odbornice.

Ideální podle ní je doplnit změnu stravování v rodině společnou pohybovou aktivitou, jako jízda na kole nebo lyžování. „Pro dítě musí být pohyb poutavý, aby měl smysl, například se dostane k určenému místu, zvítězí nad soupeřem, obdrží medaili. Když se baví a zažívá pozitivní emoce, chce pohyb zopakovat,“ řekla odbornice. V tomto období není podle ní ani tak důležité, aby dítě pohybem zhublo, ale aby si vytvořilo pohybové „zručnosti“, na pohyb si zvyklo a mělo z něj dobrý pocit.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.