Bezpečnost vakcín: Mnoho povyku pro nic

Odpůrci očkování dostali nový podnět. Fyzioložka, Prof. RNDr. Strunecká na jednom internetovém portále obvinila vakcíny proti karcinomu děložního hrdla (HPV) z vážných přečinnů proti zdraví, etice a lidskosti.

Vakcíny na ochranu před rakovinou čípku děložního jsou podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka bezpečné. Potvrdily to studie i praxe. Za více než pět let dostaly vakcínu na celém světě miliony žen, nejčastějším vedlejším účinkem je mírná bolestivost a zarudnutí v místě vpichu, řekl Dvořák ČTK v reakci na kritiku bezpečnosti vakcín. Podle profesorky Anny Strunecké však byly po vakcinaci úmrtí i vážné zdravotní komplikace. Rozhovor s profesorkou uveřejnil 30. srpna tohoto roku server vitalia.cz

V reformních návrzích je úhrada vakcín ze zdravotního pojištění pro dívky ve věku 13 až 14 let. „Představitelé zdravotnického establishmentu i poslanci neznají nebo vědomě přehlížejí skutečnost,“ varovala Strunecká. Američtí experti prý považují vakcíny Gardasil (Silgard) a Cervarix za „nejnebezpečnější“ vakcíny, kterými se dnes očkuje. Nejsou prý dost vyzkoušené.

„Nevím, kde na to paní profesorka přišla. Vyzkoušenější vakcíny než tyto dvě, co se týče bezpečnost, snad ani nejsou. Vyzkoušeny byly na desítkách tisíc žen a vakcinovány jsou jich už miliony,“ oponoval Dvořák. Studie podle něj naopak ukázaly, že vakcinované ženy nemají víc ani horší nežádoucí účinky než ty, které dostaly neúčinnou náhražku. Gardasil má od americké lékové agentury tu nejvyšší kategorii bezpečnosti.

Podle Strunecké je příčinou vedlejších účinků hliník v obou vakcínách. U očkovaných žen prý neurologové nalezli 69 případů syndromu, který způsobuje postižení periferních nervů. „Do začátku letošního roku zemřelo v USA po očkování 93 dívek, jeden chlapec a tři kojenci, jejichž kojící matky byly očkovány,“ citovala profesorka americká data.

„V Česku nikdo po tomto očkování nezemřel, vedlejších účinků ani v Česku nebylo víc než po placebu,“ zdůraznil Dvořák.

Kritici vakcínám rovněž vytýkají, že nechrání proti všem virům, které způsobují rakovinu čípku děložního. Podle Dvořáka chrání proti nejčastějším původcům, kteří způsobují přes 70 procent onemocnění čípku děložního. Chrání i před spoustou dalších chorob, včetně přednádorových změn pochvy a zevních rodidel. Vakcíny chrání před rakovinou konečníku a jedna z těchto vakcín chrání i před život ohrožujícím onemocněním dýchacích cest, shrnul Dvořák.

Podle vlastního průzkumu bylo zjištěno, že údaje profesorky Strunecké pravděpodobně pocházejí z údajů zveřejněných na stránkách americké skupiny samozvaných ochránců práva, Judicial Watch a jsou z roku 2008. Na tyto „aktuální“ informace upozorňují na svých stránkách chroničtí odpůrci očkování (jmenovat je nebudu, popularizaci se nezaslouží).

Vakcíny proti HPV (nebezpečným typům lidského papilomaviru) patří k nejbezpečnějším očkovacím látkám, které existují. Obsahují tzv. virus-like částice, tedy uměle vyrobené částečky, které napodobují povrch viru a jsou schopny navodit dlouhodobou ochranu před v česku stále častým zhoubným onemocněním (1000 případů ročně karcinomu děložního hrdla a 400 úmrtí na něj každým rokem). Navíc chrání i před dalšími zhoubnými i nezhoubnými chorobami vyvolanými některými typy lidských papilomavirů.

Již v průběhu jejich existence na českém trhu se jedna z nejkonzervativnějších institucí v ČR, tedy úřad který schvaluje uvedení léků k pacientům, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který je jedním z celosvětově nejpřísnějších posuzovatelů, opakovaně k bezpečnosti vakcín vyjadřoval. Ani podle této instituce nebyly shledány žádné důvody k znepokojení. Obě vakcíny jsou vysoce bezpečné.

Ve sledování nežádoucích účinků se udávají všechny události, které nastaly po vakcinaci. Může jít i o takové příběhy, kdy po očkování spadne na očkovaného/očkovanou střešní krytina a usmrtí jiej/ji. I takový případ spadá do hlášení nežádoucích účinků v kolonce „úmrtí po vakcinaci“. Protože byly očkovány miliony jedinců, většinou dívek, je podle statistických zákonů zcela předvídatelné, že některé z očkovaných onemocní. Další otázkou je, zda existuje příčinná souvislost mezi očkováním a chorobou. Jako pediatr vím, kolik životů očkování již zachránilo, a nesnáším, když je hloupost povýšena na právo.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.