Obory


Baba dnes radí

Co na suché ruce?

Vodu po vařených bramborách přelijte do misky a nechte vychladnout. Potom do ní ponořte ruce asi na pět minut. Tato koupel pokožku rukou vyhladí a vyživí, bramborová voda totiž obsahuje velké množství škrobu. Pak ruce osušte a nakrémujte.

Není vhodné pro lidi s citlivou kůží. Některé složky bramborového odvaru mohou u citlivých lidí způsobit podráždění a zčervenání (zejména u lidí s atopií). Pokud vaříte brambory v osolené, nebo jinak okořeněné vodě, raději ji vylijte a suchou kůži promažte Lipobasí.

Antikoncepce a vymizení menstruace

Je mi 27 let a od 18 let užívám antikoncepci Minisiston. Menstruaci jsem měla vždy pravidelnou a postupně slábla. Poslední rok jsem měla menstruaci třeba 1x za 2 měsíce, nyní už jsem menstruaci 3 měsíce neměla. O těhotenstvi se s jistotou nejedná. Je vymizení menstruace po dlouhodobém užívání antikoncepce normální nebo to mám řešit?

MUDr. Marta Šimůnková:
V samotném vymizení menstruace bych neviděla nic škodlivého, pokud je způsobeno dlouhodobým užíváním antikoncepce a pokud je ostatní gynekologický nález v pořádku. Avšak (z právního hlediska) podle doporučení výrobce Minisistonu byste měla vymizení menstruace bezprostředně konzultovat s lékařem (především pro vyloučení těhotenství). Jste-li si jista, že nejste těhotná, pak považuji za vhodné na tento stav gynekologa příležitostně upozornit.

zdroj: MUDr. Marta Šimůnková