nikdy antikoncepci

Negativa hormonální antikoncepce

 

Hormonální antikoncepce, dále už jen (HA),  patří v dnes ve vyspělých zemích k nejmodernější a nejužívanější ochraně proti nechtěnému otěhotnění. Kombinovaná HA je složena ze dvou skupin ženských hormonů, a to gestagenů a estrogenů zastoupených v různé koncentraci. Každá skupina koncentrací estrogenu; od 95% estrogenová antikoncepce až po 0% neboli gestagenní antikoncepce, má svá pozitiva ale i negativa. Nyní se zaměříme pouze na negativní pohled.Ucelený názor na užívání HA si udělejte až po přečtení druhé části na níž odkazujeme.

Přítomnost estrogenů může způsobit napětí prsou, otoky nohou, nafouklé břicho. Výjimkou není ani zvýšený tlak (hypertenze), zrychlený tlukot srdce a celkové duševní napětí jakoby nabuzení. Podobný stav popisuje i čtenářka Lenka.

„Jsem naprosto zdravá, ale po dětech, kdy jsem opětovně začala brát hormonální antikoncepci, stejnou jako před porody, najednou jsem si připadala jak uhoněný pes. Nejen, že jsem cítila stále zrychlený tep, ale neustále jsem měla pocit, že jsem pomalá, že musím zrychlit, práce mi šla od ruky top je pravda, ale za cenu toho, že jsem pořád byla jakoby vybuzená, uhoněná a splavená. Tento stav se mi opakoval den co den, po probuzení do doby než jsem šla spát. Rozhodl až tlak, který byl neuvěřitelných 180/110. Následná vyšetření ani několikerá změna antikoncepce následně nic nevyřešila. Stav se zlepšil až po vysazení hormonální antikoncepce.“

Je všeobecně známé, že hormonální antikoncepce, zvlášť ta, která má zvýšený obsah estrogenu, zvyšuje krevní tlak. Proto je nezbytné při polykání tabletek pravidelně chodit nejen na jaterní testy, ale i na měření tlaku. Dlouhodobě neléčený vysoký tlak totiž zatěžuje srdce a oběhový systém. Více zde

 

Jedním z nejobvyklejších problémů souvisejících s hormonální antikoncepcí je přírůstek na váze, který je u žen nežádoucím faktorem. Tento negativní vliv je zapříčiněn oběma hormony, které antikoncepce obsahuje. Estrogen zvyšuje retenci (zadržování) tekutin a mění metabolismus sacharidů. Progestin zvyšuje chuť k jídlu.

Dokázáno!

Svaly (u můžu i žen) obsahují estrogenové receptory, ve kterých estrogen hraje významnou roli, a to v „prospěšných úpravách“ glukózy. Několika studiemi bylo zjištěno, že estrogenní receptory mají za účinek větší rychlost vstřebávání glukózy do svalu při jeho aktivaci. “Ženy mají více estrogenu proto také platí, že „lépe tloustnou„. Estrogen je velmi důležitý pro metabolické zdraví jedince, ale všeho moc i málo škodí. Tím, že do ženského těla díky HA dodáváme více estrogenu, je i rychlejší vstřebávání glukózy v těle, a ta když není potřeba se přetváří na tuky, které se ukládají v těle. Proto také ženy mají celulitidu. Více rozpracováno je to v mezinárodní studii zde.

 

Estrogen a těhotenství

Estrogen je tím hlavním hormonem během prvních čtrnácti dnů menstruačního cyklu, jeho role spočívá v součinnosti s dozráváním vajíčka  a progesteron je hlavním hormonem pro následující dva týdny menstruačního cyklu. Je nezbytný pro přežití oplozeného vajíčka. Po celou dobu těhotenství je progesteron dodáván embryu a plodu přes placentu. Existuje velmi jemná souhra mezi estrogenem a progesteronem.

Příběh kamarádky Sylvy na počátku docela mrazí.

„Přes pravidelně užívanou HA jsem stejně otěhotněla. Přišli jsme na to až ve třetím měsíci, kdy se mi nedostavila menstruace. Jiných příznaků jsem si dřív prostě nevšimla, prsa mi narostla už při braní antikoncepce a celkově mi bylo dobře.“

Sylva nadále užívala antikoncepci a dodávala tak tělu zvýšenou dávku estrogenu. Dodnes nebyly provedeny žádné klinické testy (z etických důvodů), co se stane. Ale z minulosti víme, že estrogen nemá pozitivní vliv na plod a může způsobit rozštěpy patra a rtů. Stalo se tak u příležitosti kladného využívání estrogenu Diethylstilbestrolu proti potratu plodu v minulých letech. U narozených dívek následně v pubertě a dospělosti se objevil karcinom pochvy a u chlapců se projevili feminizačními prvky na pohlavních orgánech, tedy nesestouplá varlata nebo hypospadie – vrozené rozštěpení močové trubice na spodní straně penisu.

Víte, že…

Diethylstilbestrol (DES) je syntetický nesteroidní estrogen který byl poprvé vyroben v laboratoři v roce 1938. Byl podáván těhotným ženám proti potratu. V roce 1971 byla publikována analýza, v níž byl Diethylstilbestrol označen za prostředek zvýšeného rizika pozdějšího vzniku adenokarcinomu pochvy u děvčat a žen, které byly jeho účinku vystaveny během svého nitroděložního vývoje.

Kamarádce Sylvě se po sérii testů nakonec narodil zdravý chlapeček, kterému nebyly diagnostikovány žádné změny a letošní rok oslaví 10. narozeniny.

 

žena polyká tabletkuŽivotní prostředí

Vliv estrogenu, a jak vidíte je jich více druhů, lze pozorovat v přírodě. Tuny antikoncepčních tablet, které denně spolykají milióny žen na celém světě, opouštějí v moči organizmus, ale zůstávají nadále biologicky aktivní. Estrogen, ale i syntetický ethinylestradiol, se dostává nejen potravním řetězcem, do těla živočichů. Přibývá případů, kdy se mořské ryby nedokáží reprodukovat, neboť se samci mění na hermafrodity a chybí jim spermie nezbytné k oplodnění vajíček. Také na Floridě bylo zaznamenáno množství případů krokodýlů, kteří se líhly s rozštěpy penisů. Ve všech případech biologové objevily zvýšený podíl estrogenu v těle.

Krevní sraženiny

Hlubokou žilní trombózu (vyššímu riziku jsou vystaveny ženy s obezitou, vysokou hladinou krevních tuků, diabetičky a kuřačky) a embolii může mít také na svědomí právě hormonální antikoncepce.

Začíná to nepatrnýma metličkama na stehnech, které se neustále rozšiřují. Žíly jsou postiženy sníženým odtokem krve, a to jak usazeným tukem po stěnách žil, tak i hromaděním krevních destiček v krvi. Tvoří se nevzhledná rozšíření. Usazeniny ještě více zneprůchodňují cesty a to nejen žil, ale i větších cév a tepen. Vznikající ateroskleróza, neboli kornatění cév omezuje přísun okysličené krve do postižených míst, což může způsobit celou řadu dalších následků, mozkovou mrtvici nevyjímaje.

A co potom když se usazenina utrhne, nebo díky sníženému průchodu krve vznikne sraženina – tromb a putuje…. Plicní embolie nebo infarkt myokardu jsou nasnadě. Predispozici ke sraženinám krve odhalí jaterní testy. Testy, které sledují zda játra nemají problém s tvorbou enzymu, zamezujícímu nadměrnou tvorbu sraženin v krvi. Pokud se enzym netvoří v dostatečné míře je velká pravděpodobnost, že se utvoří sraženiny a hrozí vážné nemoci.

Anička se podělila o svou zkušenost v podobě nepravidelného krvácení.

„Než mi lékařka předepsala HA, hodně jsme spolu konzultovaly, jaká bude vhodná. Trpím totiž velkými bolestmi při menstruaci a hlavně silným a nepravidelným krvácením a toho jsem se chtěla zbavit. Měla jsem to takto asi tři roky a stále se to nechtělo ustálit. Vyšetřením jsem se zdála být zdravá a tak nasazení antikoncepce slibovalo ustálení. Jenže při polykání tabletek jsem začala špinit a bez menstruační vložky se neobešla žádný den. Po konzultaci s doktorkou mi bylo sděleno, že se vše do tří měsíců ustálí. Jenže se neustálilo nic. Špinila jsem dál a ve dnech, kdy jsem užívala placebo tablety a tedy přišla menstruace, krvácení trochu zesílilo, ne však tolik jako před tím, když jsem prášky nebrala. A takto se to opakovalo pořád. Nejhorší bylo, že jsem se neobešla bez vložky. Takže padlo koupání, krátké sukně, já se pořád kontrolovala a na sex jsem ani neměla chuť, došlo k utlumení všech pocitů, stala se ze mě v poslední rok užívání skoro frigidní holka, byla jsem úplně mimo. … Nakonec mi doktorka doporučila tablety bez estrogenu, tedy jen s gestagenem. První dva měsíce jsem měla menstruaci slabou a nebolestivou a třetí měsíc už bez menstruace, ale začala mě víc bolet hlava a na sex nemám chuť stejně.

Gestagenní (progesteronové) pilulky.

V současné době jsou u nás na trhu již tablety třetí generace, které ale patří spíše k té dražší verzi na trhu (cena okolo 300 Kč/ měsíc u minitablet) i ony mají své neduhy. Při jejich užívá probíhá ve větší míře únik vápníku z těla, tedy prohlubuje se osteoporóza. Ačkoli u Aničky způsobila ztrátu menstruace, týká se tato výhoda pouze 40% žen. U většiny má gestagen totiž účinek opačný a to, že zvyšují riziko nepravidelného krvácení. Hlavní nevýhodou gestagenní antikoncepce je, že postrádá příznivé účinky kombinované hormonální antikoncepce. Je velmi citlivá na přesné časové dávkování u tablet. Nelze počítat s pravidelným krvácením, takže musíte být neustále připravená na „ony“ dny a ani s příznivým vlivem na mastnou pleť a akné – to se spíše u většiny žen zhorší. A bohužel po vysazení je potřeba asi rok, než se těla hormonálně vyrovná a podaří se otěhotnět.

 

Reakce s jinými léky

Hormonální antikoncepce může reagovat s mnoha léky (a naopak). Dochází pak ke změnám účinků ve smyslu zvýšení či snížení. Nebezpečí je spíše v tom, že jiné látky sníží účinek hormonální antikoncepce a dojde k nechtěnému otěhotnění. Účinky antikoncepce snižují například některá antibiotika a léky proti epilepsii. Nebezpečná je z tohoto důvodu i třezalka. Dlouhodobě užívaná třezalka (např. bylinkové čaje s třezalkou) umí účinky antikoncepce snížit poměrně značně.

 

Psychické změny 

Vzhledem k tomu, jak moc je psychika ženy spojená s pohlavními hormony. Může hormonální antikoncepce může změny nálad až deprese.

Na závěr ještě příběh Lucie.

„Asi jako každá zodpovědná žena jsem s pohlavním životem začala užívat hormonální antikoncepci a to od svých 17 let. Celkově jsem byla zdravá a své dny měla pravidelně. Stejně tak byly po celou dobu tlak i jaterní testy v pořádku. Preventivní ultrazvuková vyšetření také v normě. Mám výbornou práci a manžel si dělal doktorát, takže jsme na rodinu nepomýšleli.Tu jsme začali řešit, když mi bylo 29 let a s manželem se dohodli, že vysadím prášky. Přestože jsme spolu intimně žili, ještě když jsem oslavila jednatřicátiny jsem nebyla těhotná. Můj lékař měl poslal na detailní vyšetření kde mi nakonec zjistili, imunologicky podmíněnou zábranu uhnízdění. Hormonální léčbu jsem začínala ve 32 letech, kdy už mi nebylo nejméně a tak jsem musela počítat s neúspěchem. Bylo to hodně náročné na psychiku, pro všechny, do toho nechci zacházet. Jen jsem tím chtěla říci, že vím, že můj stav nezpůsobila antikoncepce, ale díky její pohodlnosti a pravidelné plánované menstruaci, jsem zapomněla na sebe. Kdybych totiž začala svůj stav řešit dříve, byla by větší šance dospět k vlastnímu potomkovi. Nyní  na prahu čtyřicítky jsme s mužem dokončili před-adopční řízení a těšíme se na přírůstek do rodiny.

ne

Vyvrácení mýtu!

Ještě na závěr vyvrácení jednoho mýtu, kterého se na drží poměrně dost ortodoxně smýšlející odpůrci antikoncepce. Hormonální antikoncepce nezabíjí čerstvě vzniklý život. K němu totiž díky HA ani nedojde. Nedojde ke spojení vajíčka a spermie.

Jak je to možné?

Každá nová hormonální antikoncepce se začíná užívat v 1. den nového cyklu, tedy jakmile začne menstruace, tedy tak, aby co nejméně narušila hormonální cyklus ženy.

Princip hormonální antikoncepce spočívá ve využívání tzv. negativní zpětné vazby, což znamená, že tvorba pohlavních hormonů je řízena nejprve z hypotalamu pomocí hormonů gonadoliberinů a následně uvolněním 2 hormonů z hypofýzy mozku (folikulostimulačního-FSH a luteinizačního -LH). Tyto hormony mozku iniciují tvorbu pohlavních hormonů-estrogenů a gestagenů ve vaječnících.

Estrogenu proto, aby ve spolupráci s LH a FSH mohlo doznát vajíčko a došlo k ovulaci v první polovině cyklu, a gestagenů proto, aby připravily děložní sliznici k uchycení vajíčka a zamezily dozrávání dalších vajíček a samovolnému potratu u případného těhotenství v polovině druhé. Přibývající hladina pohlavních hormonů postupně pozastavuje uvolňování mozkových hormonů, protože platí, že čím je vyšší hladina pohlavních hormonů, tím je i vyšší hladina FSH a LH.

Jestliže tedy užíváním HA přivádíme do těla více ženských pohlavních hormonů estrogenu a gestagenu, musejí rychleji klesat oba gonadotropiny, kterých není dostatek a proto nedochází ke zrání vajíčka a uvolnění (ovulaci) z vaječníku, ani k mohutnému růstu a přípravě děložní sliznice pro přijetí zárodku.

Přirozené potlačení výdeje gonadotropinů pomocí zpětné vazby trvá cca 7-10 dní. Díky HA potlačujeme již ale od prvního dne cyklu. V těle chybí mozkové hormony odpovědné za zrání vajíčka. Žádné tedy nedozraje, proto se také žádné nemůže potkat se spermií.

Podobné je to u gestagenní (progesteronové) antikoncepce.

Tělu dodáváme jen gestagen. Ten způsobí, že se děloha připraví na příjem oplozeného vajíčka a zakáže vaječníkům tvorby dalšího vajíčka. Zároveň uzavře děložné hrdlo hlenovou zátkou jako při těhotentsví. Přes toto prostředí i díky změně pH se nedostanou spermie. Zároveň žádné vajíčko nestihne dozrát, tudíž nedojde k ovulaci.

Ani v jednom z případů nedojde k oplodnění natož k vypuzení oplodněného vajíčka.

Každá mince má dvě strany, zde jsme se zaměřili na negativa užívání antikoncepce, ale ta má i mnoho pozitiv. Podívejte se i na ně a následně si udělejte svůj názor sami.

 

Příspěvky všech zde citovaných žen jsou pravdivé, redakce zná jejich plná jména a děkuje za možné publikování jejich zkušeností.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.