Alergie nebo potíže s ledvinami?

Otázka

Dobrý den, je mi 56 let. Opakovaně se mi na levém oku, na vnitřní straně víčka (blíže k nosu) objevuje otok složený z mnoha drobných vráskových oteklin. Zatím vždy po čase zmizel, v poslední době trvá už minimálně 3-4 měsíce. Zároveň jsem zaznamenala otoky víček každé ráno, včetně zarudlých sliznic a včetně obtěžujícího slzení. Přes den otoky splasknou a zmizí i červené zbarvení na sliznicích.

Odpověď

Nejdříve jsem myslela, že jde o reakci na líčidla, ale výše popsané se děje, včetně času a průběhu, ať se líčím nebo ne. Vzala jsem jedno balení Zyrtecu a velmi mírně se to zlepšilo. Jiné potíže nemám, žiji zdravým životním stylem. Nedokážu odhadnout, jestli jde o alergii (spím na péřovém polštáři, v blízkosti bytu probíhá již rok prašná stavba) nebo spojitost s ledvinami (občasné infekce močových cest)?! Mám jít na kožní nebo na oční? Díky za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Optimálně nejdříve na oční, aby se vyloučila nitrooční příčina potíží. Otoky víček (oboustranné) bývají spojeny s onemocněním ledvin, kdy už jde o poruchu jejich funkce. Alergie také není vyloučena. Problém může být i v poklesu víček, k němuž dochází věkem. Na dálku vám nemohu dát konkrétnější odpověď.