Antikoncepce – kdy přestat

Otázka

Dobrý den, je mi 49 let a asi 14 let beru antikoncepci – nyní Sylviane. Jsem s ní spokojená, mám pravidelný menzes, slabý, nemám nejmenší problém, ale říkala jsem si, že už nejsem ve věku, kdy bych ji měla vysadit. Tento měsíc jsem to zkusila a menzes přišel opět pravidelně, ale velice silný, bolestivý, je to reakce na vysazení po tolika letech a nebo mám ještě pár let v braní pokračovat? Což se mi nyní po této zkušenosti jeví jako optimální.

Odpověď


Klidně se k užívání hormonální antikoncepce vraťte. Pokud nemáte vyšší krevní tlak nebo jiné srdeční onemocnění, nekouříte, pak klidně užívejte antikoncepci dále. V současnosti se doporučuje ochrana před těhotenstvím až do přechodu, který se blíží. Hormony pomohou překonat i klimakterické potíže. Navrhovala bych vzhledem k věku ale snížit dávku hormonů, Silviane obsahuje 30 mikrogramů estrogenu, vám by stačilo 20 mikrogramů (Suzia, Yasminelle a další stejného složení). Budete-li chtít zjistit, jak na tom jste ohledně přechodu, pak se domluvte s gynekologem na stanovení hormonálního profilu.

Jsou-li u Vás nějaké zdravotní důvody, proč v užívání hormonů nepokračovat, pak tu je řešení v podobě nitroděložního systému s hormonem (působí jen v děloze). Ten také minimalizuje krvácení a odstraňuje menstruační bolesti.