Nedávno uveřejněné výsledky výzkumu účinků tzv. antioxidantů, o nichž se soudilo, že mohou předcházet vzniku rakoviny, vzbudily všeobecnou pozornost. Tvrdí totiž, že jejich účinek je právě opačný a ke vzniku plicní rakoviny přispívají. Článek o jejich působení byl publikován v časopise Science Translantional Medicine. Jak tomu tedy je?
Zmíněný výzkum se zabýval především účinky vitaminu E a N-acetylcysteinu (užívá se pro usnadnění vykašlávání, působí však také na některé poruchy chování) na myší nádory a lidské buňky v laboratorních podmínkách. Jde jen o dvě látky z celého spektra těch, které označujeme jako antioxidanty, tedy sloučeniny, které mají schopnost chránit buňky a jejich genetickou informaci v jádře před působením tzv. volných radikálů vyvolávající „oxidační stres“ a poškození buněčných struktur.
Tyto dvě látky v lékové formě a mnohem vyšší dávce, než je doporučeno (pět až padesátkrát vyšší) byly zkoumány v laboratorních podmínkách, které neodpovídají běžnému životu. K panice tedy není důvod, stejně tak jako nemá opodstatnění nadbytečné a bezdůvodné užívání jakýchkoli potravních doplňků a léků, včetně vitaminu E a N-acetylcysteinu, které mají přesně stanované podmínky bezpečného užívání. Oběma látkami se lze předávkovat s negativními dopady na lidské zdraví.
Sami autoři pozorování tvrdí, že se výsledky jejich výzkumu nedají aplikovat na zdravé lidské jedince. Jako nejužitečnější vysvětlení se zdá tvrzení, že kuřáky před karcinomem plic jmenované antioxidanty nespasí.
V článku se též zmiňuje beta-karoten, který si zcela neoprávněně získal pověst univerzálního ochránce před volnými radikály, slunečními paprsky, smogem a dalšími negativními vlivy. Beta-karoten je provitamin vitaminu A, jehož nedostatek je častější, než se na první pohled zdálo. V rozvojových zemích je nedostatek vitaminu A jednou z nejčastějších příčin slepoty u dětí, bez vitaminu A nefunguje imunitní systém. Vysoké dávky vitaminu A jsou však nebezpečné pro těhotné ženy, protože způsobují poškození plodu. Dlouhodobě vysoký příjem vitaminu A poškozuje játra, jednorázová otrava vitaminem A se projevuje zvracením, obrnami hlavových nervů.
Vysoký příjem beta-karotenů může způsobit zežloutnutí kůže a sliznic (zřejmě proto se doporučuje při opalování), jinak je neškodný – s jedinou výjimkou – u kuřáků zvyšuje riziko bronchogenního karcinomu.
Nedávno se objevila i spekulace, že vitamin C léčí nádory. Jako podpůrná léčba je do jisté míry vitamin C prospěšný. Rakovinu nevyléčí a o vysokých dávkách se soudí, že mají naopak pro-rakovinné působení. Účinky tzv. vitaminu B17 (z hořkých mandlí) nejsou ověřeny a na jejich účinek nelze spoléhat, jako na mnoho „zaručených“ léků a potravních doplňků.
Všechny antioxidanty nelze házet do jednoho pytle. Bylo například opakovaně prokázáno, že lykopen (z tepelně upravených rajčat) má preventivní protirakovinné účinky.
Mechanismus působení antioxidantů
Předpokládá se, že antioxidanty chrání buňky a genetický materiál (chromozomy) v jádře před poškozením, které je zdrojem odlišného růstu a vývoje buňky a dává základ nekontrolovanému dělení a šíření buněk – vzniku rakoviny. Vědci se domnívají, že v jejich pokuse na myších a kulturách lidských buněk v laboratoři antioxidanty chránily poškozené chromozomy a „jejich“ buňky, které jsou za normálních okolností určeny k zániku a likvidaci. V každém lidském těle dochází k poškození buněk a vzniku takových, které mohou dát základ zhoubnému bujení. Za normálních okolností je zdravý (například kouřením a alkoholem nepoškozený) imunitní systém rozpozná a včas zlikviduje.
U antioxidantů platí (jako u všeho) – dbát na rady zdravého rozumu. Měly by pocházet z pestré a vyvážené stravy. Nadbytek „chemických“ potravních doplňků nevyváží nedostatky v životosprávě.
Pět protirakovinných pravidel (sníží riziko zhoubného onemocnění o 30 %, zdroj: Světová zdravotnická organizace)
- Přiměřená hmotnost
- Nekouření
- Pohyb (alespoň 140 minut týdně)
- Méně červeného masa
- Významně omezit konzumaci alkoholu
Vložit komentář