České ženy se ve vysokém počtu případů stále bojí nemenstruovat, ačkoli s moderními hormonálními antikoncepčními přípravky je to možné a pro ženy výhodné. Gynekoložka MUDr. Mirka Jonášová vysvětluje příčiny obav a současně se je snaží rozptýlit vysvětlením.
Pravidelný menstruační cyklus byl považován za známku reprodukčního zdraví ženy a důkazem plodnosti. To je pravda. Poruchy menstruačního cyklu mohou být spojené se sníženou plodností, má být objasněna jejich příčina a mají být léčeny.
Něco jiného je, když se žena rozhodne nemenstruovat. Lze toho dosáhnout kontinuálním užíváním jednofázové hormonální antikoncepce (všechny pilulky mají stejnou barvu a složení) tedy bez obvyklé sedmidenní pauzy. Můžeme tak menstruaci oddálit (na dobu dovolené, služební cesty…), ale můžeme užívat několik platíček pilulek za sebou. Ve vývoji jsou pilulky, které se budou brát 365 dní v roce a jejich uživatelky nebudou menstruovat. Část žen s Mirenou nemenstruuje (a pochvalují si to).
Z lékařského hlediska jde při užívání hormonální antikoncepce o nepravou menstruaci, tzv. pseudomenstruaci. Ke krvácení dochází, když klesne hladina hormonů v době pauzy. Pilulky jsou sestrojeny tak, aby napodobovaly přirozený osmadvacetidenní cyklus bez dalšího opodstatnění.
Z lékařského hlediska není absence takové menstruace ničím škodlivým. Tělo se menstruační krví nečistí. Naopak nadměrné krvácení může přivodit chudokrevnost.
Z historického hlediska je pravidelný menstruační cyklus civilizační nemocí – kolísavé hormonální hladiny jsou spolupachateli rakoviny vaječníků i děložní sliznice. Pravěké ženy menstruovaly několikrát za život: buď byly těhotné, nebo kojily.
Vložit komentář