antikoncepční pilulka

Antikoncepční pohotovost

„Dcera přivedla ubrečenou kamarádku k nám domů,“ říká Martina, dětská lékařka. „Prý byla včera se svým klukem a praskl prezervativ. Své matce se to bála říci.

No, po chvilce váhání jsem jí napsala recept. Musela však slíbit, že co nejdříve zajde na gynekologii a nebude se spoléhat na maminky kamarádek,“ směje se lékařka.
Tzv. emergentní či postkoitální antikoncepce je určena opravdu jen jako východisko z nouze. Musí se užít do 72 hodin po nechráněném styku (nehodě) a další pilulka se musí spolknout za dvanáct hodin po první. To platí pro přípravek Postinor 2. Je také možno zvolit přípravek Escapelle. Ten sestává z jediné tablety, která se dá také užít do 72 hodin od nechráněného styku. Platí ale, čím dříve, tím lépe. Výhodnější je užít tabletu do 12 hodin po „nehodě“. Lékař může zvolit i jinou formu hormonální postkoitální antikoncepce.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.