AV: Patent českých vědců získal ocenění amerických lékařů

Patent českých vědců, mast na hojení ran Hemagel, získal ocenění prestižní asociace amerických lékařů. S tímto doporučením jde mast na americký trh, který ročně vydá na hojení chronických ran více než sedm miliard dolarů (asi 124 miliard korun). Oznámil to ředitel Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd František Rypáček, jehož ústav léčivou látku vyvinul.

Základem masti je polymerní nosič, který dokáže vázat volné kyslíkové radikály v ráně. Právě volné kyslíkové radikály totiž výrazně brzdí proces hojení. Přípravek se používá jak k léčbě akutních poranění, jako jsou popáleniny, opary nebo řezné rány, tak u chronických ran. Takto se hojení urychluje třeba u lidí s bércovými vředy nebo u nemocných s takzvanou diabetickou nohou.
Mast byla jedním z dvaceti výrobků, kterým na mezinárodním kongresu v Torontu udělila Americká podiatrická asociace (APMA) své doporučení. Český patent byl jedním z prvních neamerických produktů, který toto ocenění získal, uvedla Akademie.
V Česku se dosud prodalo 200.000 balení tohoto léčiva. V USA se ročně s podobnými problémy léčí 6,5 milionu pacientů. „Význam úspěchu českých vědců podtrhuje i skutečnost, že sama americká vláda na výzkum v oblasti hojení ran vyčlenila prostředky ve výši 150 milionů dolarů (2,6 miliardy korun),“ upozornili odborníci z akademie.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.