Bezvědomí

Otázka

Dobrý den, prosíme o radu můj švagr (38let) prodělal před 3 týdny mozkovou mrtvici (prasknutí mozkové cévy) od té doby je upoután na lůžko, nereaguje, má stále zavřené oči a je v bezvědomí. Dýchá sám, a proto ho z nemocnice chtějí převést už na LDN. Prosíme o radu jaká je možnost mu nějakým způsobem pomoct, jací odborníci existují pro takové účely, aby se probral?(terapeuti, rehabilitace?) Všude píší jen o rehabilitacích, když je ochrnutý, ale to my ani nevíme, jestli je ochrnutý, když se ještě neprobral.

Nevíme už kudy kam, jezdíme za ním každý den, mluvíme na něho, povzbuzujeme, ale pořád nic. Je to strašná bezmoc. Děkuji za jakoukoliv odpověď

Odpověď

Těžko cokoli poradit. Záleží totiž na tom, jak mnoho byla a je poškozena mozková tkáň krvácením, jak velké to krvácení bylo. Zkuste se zeptat v rehabilitačním ústavu v Kladrubech, kde mají s podobnými případy asi největší zkušenosti. Někdy se může stát, že se nemocný probere po týdnech v bezvědomí, ale může nastat také opak. Nyní je důležitá péče, aby nevznikly proleženiny, nedošlo k infekci, k poruchám výživy – na tom všem záleží. Zatím nemáme k dispozici metodu, která by v takovém případě pacienty probrala z bezvědomí.