Bolest bederní páteře a břicha

Otázka

Dobrý den, je mi 32 let a asi rok mám bolesti ve spodní části zad, které vystřelují do břicha (vlevo od pupku a jdou dolů do třísel – nejvíce je lze pociťovat před stolicí, při menstruaci, při zatnutí svalů, dlouhodobém sezení – někdy lze cítit jen bolest břicha bez bolesti zad), pod lopatku, nejčastěji pak do hýždě a dolů ke kolenu (nejméně bolestivý je leh). Absolvovala jsem gynekologické vyšetření – v pořádku, vyšetření tlustého střeva – také v pořádku, následně pak CT bederní páteře s výsledkem: ve výši L3/4 zarovnání dorsální hrany disku při poč. protrusi, ve výši L4/5 cirkul. protruse disku na 4mm při dostatečné šíři páteřního kanálu, ve výši L5/S1 prostruse disku na 6 mm mediálně, prostruse způsobuje relat. stenozu měkkotkáňového kanálu v sagit. směru. Meziobratl. prostor je celkově snížený. SI arthrosa vlevo.

Odpověď

Prosím o vysvětlení pojmů a radu o účinné možnosti léčby (jak se chovat, jak sedět, rehabilitace x masáže, popř. Dornova metoda, cvičení dle Mojžíšové apod.), jaký sport je vhodné a možné praktikovat a informaci, zda-li je možné s tímto nálezem mít ještě jedno dítě (moc bych si jej přála). Bolesti jsou každodenní, jsem z nich nervózní, unavená – otravují život. Je možné se jich někdy zcela zbavit? Velmi děkuji předem za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Nález svědčí pro středně závažné změny bederní páteře. Nejzávažnější je výhřez meziobratlové ploténky (která je navíc snížená) mezi posledním bederním obratlem a kostí křížovou. Vyhřezlá ploténka zužuje páteřní kanál a může utlačovat nervy (mícha v této oblasti už není). Navíc máte degenerativní změny v pevném kloubu mezi kostí křížovou a pánví. To všechno může bolet. Optimální by bylo konzultovat další postup s neurologem, který na základě pohledu na CT doporučí postup. (Někdy se vyhřezlé plotýnky i operují, ale to neumím podle popisu posoudit.) Až do té doby bych byla velmi opatrná s větší zátěží (sportem, zvedáním těžších břemen). Neurolog by vám pak měl doporučit dobrého fyzioterapeuta a rehabilitační metody. Nález nevylučuje další těhotenství s tím, že se stav vaší páteře může zhoršit.