Antikoncepce a vyšší srdeční tep

Otázka

Je mi 20 let, mám vyšší srdeční tep – okolo 100 a užívám hormonální antikoncepci „Gravistat“. Mamce nedávno paní doktorka doporučila přejít z Gravistatu na jinou antikoncepci, vzhledem k jejímu věku, že by mohla dostat i infarkt. To mne zaskočilo, netušila jsem, že může mít antikoncepce vliv na srdce, zajímalo by mě tedy, jestli bych se měla s mou gynekoložkou, vzhledem k mému vyššímu tepu, také poradit o přejití na jinou antikoncepci. Děkuji předem moc za odpověď.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Gravistat je velmi „osvědčená“ antikoncepce z dob počátků moderních antikoncepčních metod. Je spolehlivá a levná, existují však modernější. Podle mého názoru obsahuje zbytečně mnoho estrogenu (50 mikrogramů). Tolik se v současnosti dává jen v odůvodněných případech (například když se užívají některá antiepileptika a další léky, které urychlují jaterní metabolizmus a tím i odbourávání hormonů).

Zdravá nekuřačka může užívat antikoncepci (s menším množstvím estrogenů (15 – 20 mikrogramů) až do menopauzy. Vyšší dávky estrogenů se mohou přidat k dalším rizikovým faktorům (zvýšený krevní tlak, vysoký LDL cholesterol a jiné lipidy, nadváha) a pak mohou v součinnosti s nimi působit negativně na kardiovaskulární systém. Vysoké dávky estrogenu však mohou v jakémkoli věku zvýšit skon k tvorbě krevních sraženin a způsobit tak i nebezpečnou tromboembolii.

V současnosti se doporučuje užívání dívkám ve vašem věku antikoncepci s 20 – 35 mikrogramy estrogenu, což je naprostá většina antikoncepčních přípravků.

Vyšší puls nemusí znamenat zvýšené riziko srdečních onemocnění, někdo má prostě „rychlejší“ chod srdíčka. Bylo by dobré udělat alespoň normální EKG, zda se nejedná o nějaký typ arytmie.

Co se antikoncepce týče – bez ohledu na srdíčko – vám radím upřímně změnu (pokud k 50 mikrogramům vaše gynekoložka neshledala opravdu vážné důvody). Svým dcerám jsem doporučila antikoncepci s drospirenonem (to je druhý hormon přítomný v pilulkách). Působí proti otokům, premenstruačnímu syndromu, příznivě ovlivňuje pleť, mám s ním dobré zkušenosti. Drospirenon je v Yadine (s 30 mikrogramy estrogenu), Yasminelle (20 mikrogramů estrogenu) nebo nejnovější YAZ. Ta má 20 mikrogramů a zvláštní režim užívání: 24 aktivních tablet a jen 4 prázdné, při jejichž užívání dojde ke krvácení. Výhodou jsou stabilnější hormonální hladiny. Jsou však dražší než Gravistat.