Následky Scheurmannovy nemoci

Otázka

Je mi 44 let, jsem učitelka na ZŠ 1.stupeň. Přes zimní období je zde mnoho infektů. Prodělala jsem Scheuermannovu nemoc, absolvovala jsem lázně. Bolesti mezi lopatkami s následnými dýchacími problémy přetrvávají, protože mám dovolenou a jsem v klidu a mohu si lehnout, kdy potřebuji, dá se to přežít. Má práce vyžaduje zvýšenou psychickou námahu, a když se přidají bolesti zad a špatné dýchání jsem unavená dvojnásob, večer se nevyspím a v práci jsem nepoužitelná. Zaměstnavatel mi dal najevo, že jsem často nemocná. Mám mít obavu o ztrátu zaměstnání?

Odpověď

Nemohu za svoji chorobu ani za to, že jsem více náchylná na infekty. Prosím, poraďte mi: píše se, že při prodělané Scheuermannově nemoci toto nekončí invaliditou, není možný ani částečný invalidní důchod? Co má tedy dělat, trápím se tím, že jsem často nemocná, i kolegyně mi to dávají najevo, nejsem poté ani duševně v pořádku. Je to začarovaný kruh. Mohu žádat po lékaři zprávu pro zaměstnavatele, kde budu krytá, že zdravotní stav v době infektů a následné nemoci si vyžádá delší léčbu. Děkuji moc za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Scheuermannova choroba zpravidla nekončí invaliditou, ale záleží vždy na konkrétním nálezu a potížích. To, že jste náchylnější k infektům, s touto chorobou souvisí spíše přes psychiku. Unavení lidé, které něco bolí, častěji onemocní dalšími chorobami. Optimální by bylo někde ten bludný kruh přetnout. V současnosti již naštěstí převládá názor, že i bolest je choroba, kterou je nutné léčit. Poraďte se se svým praktickým lékařem.