Bolest kolene

Otázka

Je mi 50 let. Už asi týden mě bolí při chůzi levé koleno, aniž bych se do něho udeřil či nějak špatně došlápl, prostě „z ničeho nic“. RTG neukázal žádné problémy, dostal jsem kortikoidovou injekci proti možnému zánětu. Trochu se to zlepšilo, ale bolest trvá. Vůbec bolest necítím v klidu (vsedě, vleže), nebo pokud bych se pohyboval s „pokrčenýma nohama v podřepu“. Ulevuji si „pokulháváním“ na levou nohu. Doposud jsem s koleny problémy neměl, poslední dva roky ale trpím vracejícím se zánětem v pravém lokti („léčba“ injekcemi a laser. ozařováním).

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Příčin vašich bolestí je pravděpodobných několik. Vzhledem k opakujícímu se zánětu v pravém lokti a nyní k dalšímu možnému zánětu koleni (pokud nejde vysloveně o tenisový loket) bych radila vyšetřit revmatologické markery – nebo se poradit přímo s revmatologem, i když revmatoidní artritida je záležitostí spíše mladšího věku. Koleno samotné – může být postiženo počínající artrózou (lehká stadia nejsou vidět na rtg), s tím se mnoho dělat nedá, jen šetřit kloub, posilovat okolní svaly a mírnit bolest a čekat, až kloub dospěje na totální endoprotézu.
Velmi časté je však postižení měkkých částí kloubu, zejména menisku, případně vazů (to taky není vidět na rtg, znázorní se změny na magnetické rezonanci) – zkušený ortoped po pozná pohmatem. V tom případě je možné artroskopické ošetření (jednodenní hospitalizace).
Do kolene se může promítat bolest při tzv. Bakerově cystě, která vzniká v podkolenní jamce a jde o vazivový útvar vyplněný tekutinou – znázorní se na CT, nebo MR. Tu lze také jednoduchým chirurgickým výkonem odstranit.
Ostatní bolestivé afekce v oblasti kolene jsou vzácnější. Nejlépe by bylo vyhledat dobrého ortopéda.