Bolest kyčle vystřelující do holeně

Otázka

Dobrý den, je mi 38 let. Asi 6 měsíců trpím bolestí v oblasti kyčle, která i v posledních 3 měsících začala vystřelovat přes stehno do holeně, a to poslední týden i vsedě. Byla jsem u obvodního lékaře a tem mi řekl, že je to vychýlení v SI skloubení a píchl mi injekci a dal prášky na bolest. Bohužel to nezabralo, jen prášky zmírňují bolest. Mám sedavé zaměstnání a začíná mi to vadit při práci, nevydržím sedět. Můžete mi poradit? Děkuji.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Pokud jsou potíže od páteře, měl by vás vidět neurolog. Podle jeho doporučení by vám pravděpodobně pomohla rehabilitace – cvičení – zpočátku pod vedením fyzioterapeuta. Jak sama píšete, léky pouze tlumí bolest, je zapotřebí napravit postavení páteře (napravit vychýlení  – je-li přítomné) a posílit svaly okolo páteře.

Potíže, které popisujete, však mohou být taktéž původem v počínajícím artrotickém postižení kyčle (ve 4. životní dekádě to není výjimečné). Léčba této nemoci náleží do rukou ortopedům a spočívá taktéž v počátečních stadiích ve cvičení, posilování stehenního a hýžďového svalstva, správném režimu (vyhýbat se dlouhým pochodům, stání, skokům) a v případě bolesti v užívání léků (zpočátku paracetamol, později i „silnější“ přípravky). V každém případě bude zapotřebí rtg vyšetření páteře a kyčlí.