Bolest ledvin upozorní, že něco s tělem není v pořádku

Bolest je jedním ze způsobů, jak naše tělo říká, že něco není v pořádku a vyžaduje pozornost. Ať již pochází ze zlomené kosti nebo dlouhodobé nemoci je také něčím, co ovlivňuje naši tělesnou i psychickou pohodu. Bolest může mít mnoho příčin a lidé na ni reagují mnoha způsoby. Jak je to v případě onemocnění ledvin?

Většinou slýcháme, že ledviny nebolí. V praxi to tak skutečně je, většina bolestí v zádech, které pacienti považují za bolest ledvin, jsou bolesti od páteře, odborně nazývané vertebrogenní. Výjimkou, kdy ledviny bolí, jsou nejčastěji dvě situace: průchod močového kamínku a akutní zánět ledviny.

Ledvinové kameny jsou nejčastější příčinou

Asi největší intenzitu bolesti zažívají pacienti trpící ledvinovými kameny. Když kamínky procházejí močovými cestami, mohou způsobit silnou bolest v boku, která může vystřelovat do třísel. Mluvíme zde o ledvinové kolice. Jedinou léčbou tohoto druhu bolesti je odstranění ledvinových kamenů buď léky na jejich rozpuštění nebo chirurgickou cestou. Někdy pomůže podání léků, které uvolní svalovinu močovodu, aby kamínek mohl snadněji projít.

Také zánětlivá onemocnění ledvin mohou, co se týče bolesti, pěkně potrápit. Ledvina je při zánětu infiltrována bílými krvinkami, zvětšuje se, její pouzdro se napíná a vyvolává bolest. Pokud pociťujete bolesti zad a břicha současně s horečkou a zimnici, je čas navštívit lékaře. K boji s infekcí se předepisují antibiotika, zatímco analgetika mohou pomoci zmírnit bolest. Během léčby je důležité pít hodně tekutin.

Selhání ledvin představuje vážné nebezpečí

Nejčastější onemocnění, která vedou k selhání ledvin, pacienty ale nebolí. „Typická situace, se kterou se setkáváme v nefrologické ambulanci téměř denně, je že přijde pacient s pokročilou poruchou funkce ledvin, aniž by předtím někdy pociťoval jakékoliv potíže“, vysvětluje MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze 4 – Krči, a dodává: „Řada pacientů pociťuje jakousi osudovou nespravedlnost – nikdy jsem nepil alkohol, nikdy jsem nic nezanedbával a najednou mám jít na dialýzu?“

Je to způsobeno tím, že selhání ledvin se obvykle vyvíjí dlouhé roky, často desetiletí. Dříve býval obvyklý scénář, že pacient ve čtyřiceti letech přibral na váze, v padesáti letech dostal cukrovku a v šedesáti přišel na dialýzu. Dnes se situace mění, pokroky v léčbě cukrovky, vysokého tlaku a dalších onemocnění celý proces zpomalují, ale princip zůstává stejný. Nelze říct, že selhání ledvin nepůsobí žádné potíže, ale jejich rozvoj je tak pomalý, že si pacient na jejich přítomnost pomalu zvyká a často je přikládá únavě, stárnutí nebo jiným životním komplikacím.

V učebnicích se jako příznaky selhání ledvin nejčastěji uvádějí:

  • Otoky rukou, obličeje, nohou
  • Únava
  • Ztráta chuti k jídlu
  • Nevolnost a zvracení
  • Snížené množství moči
  • Dušnost
  • Vysoký krevní tlak

To je všechno pravda, ale má to jeden háček – jsou to příznaky velmi pozdní, které se obvykle objevují až krátce před zahájením dialýzy, pokud vůbec příjdou. V té chvíli už je pozdě na jakékoli léčení, ledviny už nelze zachránit. Lékař vám může nabídnout jen metody, které funkci ledvin nahrazují: dialýzu nebo transplantaci ledviny. Přitom moderní léčebné postupy dokáží rozvoj selhání ledvin významně zpomalit.

„Je velice důležité, aby lidé včas přišli k nefrologovi, protože pak jsme schopní oddálit okamžik, kdy bude pacient závislý na dialyzačním přístroji. Můžeme prodloužit pacientovi život bez dialýzy, ale musí přijít včas a spolupracovat s námi,“ zdůrazňuje MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Praze 4 – Krči.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.