Cukrovka 2. typu zvyšuje riziko srdečních problémů

Světový den srdce nám připomněl, že zdraví našeho srdce je i v našich rukou. Ačkoli se zdá, že jde o neuvěřitelně odolný orgán, skutečnost je taková, že nemoci srdce a cév jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí. Obzvláště velký pozor by si na své srdce měli dávat lidé s diabetem 2. typu, u nichž je riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění až trojnásobně vyšší.

Kardiovaskulární onemocnění jsou celosvětově nejčastějším zabijákem, který je příčinou více než 20,5 milionu úmrtí ročně. Přitom až v 80 % lze těmto onemocněním předcházet. Srdce se může stát zranitelným kvůli běžným rizikovým faktorům, jako je kouření, nezdravá strava, vysoký krevní tlak, ale oslabuje ho například i diabetes. Právě výskyt tohoto chronického onemocnění závratnou rychlostí narůstá. V roce 2019 žilo na celém světě odhadem 463 milionů lidí s diabetem, při současném tempu nárůstu se očekává, že do roku 2045 vzroste jejich počet až na 629 milionů. Většina z nich – až 90 % – trpí cukrovkou 2. typu, v České republice je to více než 900 tisíc pacientů.

Diabetes s sebou přináší celou řadu zdravotních komplikací, velmi významně přispívá také k rozvoji kardiovaskulárních problémů. „U lidí s cukrovkou 2. typu je trojnásobně vyšší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění a mozkové mrtvice než u lidí bez diabetu. Kardiovaskulární problémy jsou navíc hlavní příčinou úmrtí těchto pacientů,“ upozorňuje kardiolog prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D. z VFN a III. interní kliniky 1. LF UK.

Proč mají diabetici srdce v ohrožení?

Diabetici 2. typu mají vyšší riziko oběhových onemocnění z několika důvodů. Významným faktorem je vysoká hladina cukru v krvi, která může poškodit cévní stěnu. Toto poškození zvyšuje rychlost procesu aterosklerózy, který může nakonec vést k zúžení cév a následně ke snížení průtoku krve. „U osob s diabetem pravidelně nacházíme také další rizikové faktory poškozující cévní zdraví – vysoký krevní tlak, zvýšení hladin krevních tuků, snížení funkce ledvin. Proto mají osoby s diabetem zásadně zvýšené riziko závažných komplikací, jako jsou infarkt myokardu nebo mrtvice,“ vysvětluje prof. Vrablík.

Platí také, že s přibývajícím věkem je u pacientů s cukrovkou vyšší riziko srdečních onemocnění a mrtvice – u dospělých ve věku 60 let zkracuje výskyt cukrovky 2. typu a kardiovaskulárních onemocnění průměrnou délku života až o 12 let. Špatnou zprávou je, že i když je hladina glukózy v krvi dobře regulována, riziko problémů souvisejících se srdcem je stále zvýšené.

Jak snížit riziko srdečně-cévních nemocí?

Léčba diabetu 2. typu zahrnuje několik důležitých aspektů, které rovněž pomáhají snižovat kardiovaskulární riziko. Klíčová je změna životního stylu, včetně zahrnutí zdravé stravy a pravidelného pohybu. Dalším důležitým prvkem je užívání léků, které pomáhají regulovat hladinu glukózy v krvi.

Součásti léčby může být také nasazení léků na bázi hormonu nazývaného „glukagonu podobný peptid“, tzv. GLP-1, který se přirozeně vyskytuje v těle. „Hormon GLP-1 hraje klíčovou roli při regulaci hladiny cukru v krvi. Když jíme, tělo produkuje GLP-1, který na jedné straně způsobuje uvolňování insulinu pomáhajícího snižovat hladinu cukru v krvi, a na druhé straně potlačuje chuť k jídlu,“ vysvětluje prof. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra VFN a předseda České diabetologické společnosti. Léky na bázi GLP-1 tedy nejen pomáhají snižovat hladinu cukru v krvi, ale také podporují činnost slinivky a jater a ovlivňováním chuti k jídlu pomáhají udržovat zdravou tělesnou hmotnost.

Odhaduje se však, že až polovina diabetiků vůbec netuší, že cukrovka tak významně ohrožuje jejich srdce. „Pokud pacient o tomto riziku neví, nemá důvod se jím zabývat a přijímat preventivní opatření,“ říká prof. Prázný, a dodává: „Pacienti s cukrovkou by proto měli svůj zdravotní stav a rizika srdečních onemocnění pečlivě konzultovat se svým lékařem. Ten je vyhodnotí a může navrhnout další kroky – ať už úpravu režimových opatření nebo nasazení účinných léků, které dnes již máme k dispozici a které dokážou tato rizika významně snížit.“

Proto je důležité, aby lidé s diabetem 2. typu o tomto riziku nejen věděli, ale také podnikli aktivní kroky, které ho pomohou zmírnit. Kromě dodržování zdravého životního stylu, vyhýbání se škodlivým faktorům a dodržování diabetické léčby by k těmto krokům měly patřit pravidelné konzultace s lékařem, při kterých si pacienti promluví také o zdraví svého srdce a cév.

Foto: Ingimage

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.