Bolest ramene

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co znamena: Morbus Scheurmann hrudní páteře, dexterskolioza th páteře, sakralizace L5 dignoza byla určena v roce 2005 tj. v 19 letech. Dále občas mě pobolívá rameno, přirovnala bych to tlaku nebo bolesti a tlaku, který mívám po obstriku ramene – myslím že obstřik mesocainem. Občas mě to bolí jen tak, aniž bych tahala težké věci. Někdy v rameni mi při zvedaní křupe, přeskakuje, někdy při zvednutí a vracení ruky dolů mi v tom třeba přeskočí/rupne i vícekrát a někdy rameno po tom bolí někdy ne. Občas nosím ortézu, ale i přes to mě večer rameno bolí, když jí sundám. Dle vyjadření ortopedie na rentgenu nic není a na sono to samé.

Odpověď

Na dálku těžko soudit, co je příčinou vašich potíží. Bolest ramane může souviset se Scheuermannovou chorobou – to jsou změny v páteři, které vznikají v období rychlého růstu, který páteř nestačí „ustát“ a přetíží se. Důsledkem pak jsou změny na obratlích, které následně vyvolají další změny páteře. Dextroskolióza th páteře znamená, že máte vybočení hrudní páteře; sakralizace L5 je označení pro „srůst“ pátého bederního obratle s kostí křížovou.

Změny páteře mohou způsobot zvýšenou námahu páteře, která pak může vyvolat zánět měkkých částí kloubu (vazy, pouzdro a další). Změny nemusí být zpočátku vidět ani na sono, na rtg se objeví až pokročilé změny. Někdy se stav označuje jako syndrom bolestivého nebo „zmrzlého“ ramene. Velmi dobré informace jsem našla na:

http://www.dostry.cz/podrobne/potize_rameno.htm