Záškuby v lýtku

Otázka

Už více jak měsíc mám záškuby v levém lýtku. A to pořád, bez přestání. Na pohled jde vidět, jak v něm tepe. Na podzim, kdy mě lýtko i bolelo jsem byla na vyšetření a ultrazvuk byl v pořádku. Chci se proto zeptat, co by to mohlo být. Pak mívám často bolest u srdce, mám bolesti zad a krční páteře, může to spolu souviset? Žiji v zahraničí a je obtížné se tu dostat k lékaři. Proto bych velmi ocenila Váš názor. Děkuji a přeji hezký zbytek dne.

Odpověď

 Nejprve k záškubům v lýtku. Nemohu to posoudit přesně, protože jsem je neviděla, ale může se jednat nejspíše o tzv. fascikulace, tj. stahy drobnějších svalových skupin. V naprosté většině jde o nezávažný jev, jen v nepatrném zlomku případů může být spojen s vážnější neurologickou chorobou (amyotrofickou laterální sklerózou, pozdější stadium boreliózy, metabolická onemocnění). Z dalších příčin bývá asi nejčastější nedostatek hořčíku, vápníku, přetěžování svalu, ale i úzkost.

Úzkost i nedostatek hořčíku může (ale nemusí) být společným mechanismem bolesti u srdce i páteře. Nemohu vám poradit nic jiného, než abyste přece i v zahraničí vyhledala lékaře (základní kardiologické vyšetření k vyloučení jiného onemocnění, které by mohlo být vážné). V žádném případě však neuděláte chybu, když budete alespoň 6 týdnů užívat hořčík (jako doplněk stravy).