Bolest zablokovaných zad

Otázka

Dobrý den, mám 3 zprávy a nevím, co si z nich mám udělat za závěr. 1. zpráva je z 25.5.2009, kdy se mi při práci zablokovala záda a jel jsem na pohotovost – diagnóza M51.1 (byl jsem na týdenním pozorování se vším všudy). Bolest však i po medikamentech neustávala – nevydržel jsem sedět, chodit, nemohl jsem nic dělat, tak jsem zajel do Liberce a odtamtud diagnóza byla M51.2 s tím, že nejlepší by bylo to vyřešit operativně, ale ať zkusím ještě lázně. Tak jsem zkusil Lázně Velichovky, z kterých jsem se nyní vrátil. Záda trochu povolila, ale stále mi bolest vystřeluje do pravé nohy a pokud delší dobu (30 min.) sedím, tak se mi horko těžko zvedá se židle.

Odpověď

Diagnóza z lázní je M54.1. Je mi 45 let a rád bych se více dozvěděl o operativním zákroku této nemoci? Doktor v Liberci mi sdělil pro mě, jakožto laika, že by to vypadalo tak, že by mi páteř v rozsahu L4-S1 rozebrali a „poskládali“ zpět. Vzhledem k tomu, že neznám přímé pojmenování mé diagnózy, tak nevím, jak hledat nějaké názory a zkušenosti s touto operací. Předem Vám mockrát děkuji za odpověď a jsem s pozdravem Petr Profant.

MUDr. Marta Šimůnková:
Bohužel vám nemohu poradit. Kódy označují pouze obecné zařazení choroby do určité „škatulky“ a nevypovídají o konkrétních chorobných změnách páteře a plotének. Máte však nárok požádat svého lékaře o lékařskou zprávu – nález a orientovat se podle závěru, v němž bude i přesná diagnóza podle rtg (CT, MR) nálezu.