Podle průzkumu Češi na rozdíl od jiných Evropanů moc nesportují

Češi patří mezi národy, které se sportovním a fyzickým aktivitám pravidelně věnují skoro nejméně z Evropské unie. Podle dnes zveřejněných výsledků průzkumu Eurobarometr jim v tomto směru patří mezi 27 státy bloku sedmá nejhorší pozice.

O mnoho lépe než Češi na tom nejsou ani Slováci. Ti figurují na devátém místě od konce.

Pomyslnými šampiony v pravidelném cvičení či dalších sportovních aktivitách (více než jedenkrát týdně) jsou lidé ve Skandinávii – Švédové (72 procent), Finové (72 procent) a Dánové (64 procent). Nejhůře naopak Bulhaři (13 procent) a Řekové (18 procent).

Řekové naopak jasně vedou tabulku v množství lidí, kteří v průzkumu prohlásili, že necvičí či nesportují nikdy. Přiznalo to 67 procent respondentů, zatímco průměr činí 39 procent. V Česku to uvedlo 37 procent lidí, na Slovensku o dvě procenta méně. Pro srovnání ve Švédsku to bylo pouhých šest procent.

„Jsme potěšeni skutečností, že mnoho Evropanů bere sport a fyzickou aktivitu vážně, nicméně je třeba více podpořit občany, kteří zůstávají pasivní,“ podotkla eurokomisařka Andrulla Vassiliuová.

Výzkum například také ukázal, že mezi Evropany panují obrovské rozdíly v tom, kde se lidem sportu oddávají. Zatímco třeba 83 procent Slovinců dává přednost venkovním aktivitám, v několikrát zmiňovaném Řecku je to jen pouhých 27 procent lidí.

Například v Německu je 61 procent lidí, kteří jsou členem nějakého sportovního klubu, zatímco v Maďarsku je to pouhých osm procent. Mnohem více Evropanů se také spíše než přímo nějakému sportu věnuje jiné formě fyzické aktivity – třeba chůzi či zahradničení.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.