Bolest zad

Otázka

Dobrý den, je mi 32let. Cca 8 let mě bolí záda v pravé dolní části. Krom toho mě posledního půl roku brní pravý palec u nohy, necítím vnější stranu lýtka, při chůzi mi bolest prochází pravou kyčlí přes tříslo do zadní strany pravého stehna. Neurolog mě poslal na rtg a CT, nicméně výsledkům nerozumím: RTG LS páteře: páteř je přímá, lordóza plynulá, přiměřená. Obratlová těla mají normální výšku a tvar, okraje jen lehce protaženy. Ploténka L5 je snížena, ostatní přiměřené. S1 je lumbalisováno, SI klouby symetrické. Závěr: incip. spondyloza. Osteochondroza pl. L5 I.st. Lumbalizace S1.

Odpověď

CT: páteřní kanál má kongenitálně hraniční šířku, pl. L4/5 a L5/S1 se vyklenuje dorsálně v celé šíři těla. Foramina intervertebralia mají přiměřenou šířku. Skelet beze změn. Jen nevýrazné artrot. změny intervert. skloubení. Závěr: Dorsální protruze pl. L4/5 i L5/S1 a lehkou kompresí dur. vaku v segmentu L4/5 výraznější nález. Dle MR je nález bpn. Neurologem mi bylo řečeno, že jsem v pořádku, mám si posílit záda a brát léky proti bolesti. Můžete mi, prosím, vysvětlit RTG a CT? Neurologem mi to vysvětleno nebylo s tím, že to není nic závažného.

MUDr. Marta Šimůnková:
Velmi lapidárně řečeno – jde o vrozené zúžení páteřního kanálu v dolní části bederní páteře a „srůst“ posledního bederního obratle s kostí křížovou. Kromě toho je popsán výhřez meziobratlové ploténky v téže oblasti a počínající artrotické změny tamtéž. Neurolog svým výrokem zřejmě myslel, že to není k operaci. Doporučovala bych vám najít si zkušeného fyzioterapeuta, který vás naučí správně cvičit a posilovat svalstvo kolem páteře. Nález však vysvětluje vaše potíže.